A nők 80-90 százaléka már kamaszkorától szenved vele, nehéz tőle megszabadulni, és a legtöbben jobban utáljuk még a plusz kilóknál is. A narancsbőr ellen rengeteg különféle terápia létezik az elektroterápiáktól kezdve egészen a mechanikai eszközökön keresztül a krémekig. A kezelési lehetőségek közül azonban egyelőre nem soknak hatékonyságát sikerült bizonyítékokkal alátámasztani.
Cellulit vagy cellulitisz?
Míg a két szót szinonimaként használjuk, a valóságban két eltérő jelenséget nevez így az orvostudomány. A cellulitisz egy gyulladásos állapot, amelyet egy bakteriális fertőzés okoz a bőrben. A cellulit jelenti azt, amit magyarul narancsbőrnek nevezünk: a bőr irharétegében lerakódó salakanyagokat, amelyek a narancs héjához hasonló elváltozást okoznak. Ezek a salakanyagok a környező szövetekből magukba szívják a vizet, ödémát okozva, így alakulnak ki a kis gömböcskék. A jelenséget a bőr sejtjeiben felhalmozódó toxikus anyagok okozzák.
Helyi kezelések
A helyi kezelések, masszázsok és krémek nehézsége, hogy el kell jutniuk a probléma forrásának helyére, ez azonban a legkevésbé sem egyszerű.
A 2 fő hatóanyag, mit tartalmaznia kell
Egy nemzetközi bőrgyógyászati folyóirat kutatása két hatóanyagot emel ki, amelyek segíthetnek: a koffeint és a retinolt.
Ám a legtöbb narancsbőr elleni krém vagy szérum azonban nem tartalmaz olyan mennyiségben ezekből a hatóanyagokból, hogy azok eljuthassanak a probléma forrásáig. A retinollal kapcsolatban viszont már többen állították, hogy hatékonyan segíti a kollagén termelését, ami valóban simábbá teheti a bőrt. A következő probléma, hogy a legtöbb krém nem tartalmaz ebből a hatóanyagból eleget - valójában körülbelül 0,3 retinoltartalommal kellene bírnia ahhoz, hogy valamilyen hatást kiválthasson. Ha koffeint nem látunk a krém összetevőin, akkor keressük a metilxantin, aminofillin, theofillin nevű összetevőket, ezek azonban a szakértők szerint csak átmenetileg segítenek a narancsbőr tünetein.
Amit nem tesz
Sokan elvárják egy narancsbőr elleni krémtől azt is, hogy karcsúsítsa a kritikus területet, ezt azonban semmiképp nem fogja megtenni, hiszen nem a zsírra, hanem az ödémára, tehát az összegyűlt vízre hat. Azt is fontos tudni, hogy a narancsbőr nem ugyanaz, mint a stria, mikor a bőrön csíkos repedések jelennek meg - így ezek ellen sem hatnak ezek a szérumok.
Mozgás és diéta
Mivel a bőrelváltozást nem zsír, hanem víz okozza, a probléma nem feltétlenül kapcsolódik elhízáshoz, így nem is könnyű mozgással vagy diétával befolyásolni. Általában azért azt javasolják a szakértők, hogy kerüljük a méreganyagokat, adalékanyagokat, cukrot, édességeket, ami segíthet, de még hatékonyabb a rendszeres, egyenletes intenzitású sport, ami serkenti a vérkeringést.
Ezt olvastad már?
Így futotta le a maratont a karantén alatt ez a pár anélkül, hogy kimentek volna a lakásból
Csak a genetika?
Mindent összevetve úgy tűnik, hogy a narancsbőr kialakulásának első számú oka a genetika. Vannak, akik maratonokat futnak, mégis van bőrelváltozásuk, mások semmit nem mozognak, mégis sima a bőrük. Vannak még komoly sebészeti beavatkozások, amelyek nagyon drágák, és bár hatékonyabbak, örök megoldást nem ígérnek.
Így még mindig a krémek hosszú távú, kitartó használata tűnik az egyik járható útnak, de csak azok, amelyek a fent felsorolt hatóanyagokkal vannak ellátva.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Hány órakor van az ideális reggeli és ebéd? A kutatók...
Most végre megtudhatod, mi elvileg az ideális időpont a különböző étkezésekre.
adminFurcsákat álmodsz, mióta karanténban vagy? Az egész világ így van...
Sok minden összeköti most az emberek millióit szerte a világon: többek között az is, ha éjjel rosszul alszunk, és szokatlanul élénk álmaink vannak.
adminKipróbáltuk: 4 ránctalanító pakolás a szem alá, konyhai alapanyagokból
Olcsó, egyszerű alapanyagokból kotyvasztott csodapakolások a tiszta, kipihent tekintetért - vajon működnek a valóságban?
adminTerhesen járványban: kell-e most félniük a várandósoknak?
Veszélyeztetettnek számít, aki babát vár, mégsincs semmilyen bizonyíték rá, hogy különösen aggódniuk kellene.
adminCímlapkép: Getty Images