Magyarországon minden családnak megvan a maga töltött káposzta receptje, amely vélhetően generációról generációra öröklődik sok-sok éve, és ha valaki belenyúl, változtat, átír benne valamit, arra a kénköves pokol vár. Bevált recepten ne változtass, ugyebár.
Na de mi van akkor, ha nem a meglevő, nagyi- illetve anyaféle recepten változtatunk, hanem nemes egyszerűséggel eltanuljuk egy másik nemzet elkészítési módját, és beemeljük a családi köztudatba?
Jelen esetben Erdélyre esett a választásunk, és a legendás gasztronómiai szakember, Kövi Pál Erdélyi lakoma című lírai esszégyűjteménye és szakácskönyve alapján készítettük el az alábbi erdélyi töltött káposztát csomborral, azaz borsikafűvel.
Természetesen az erdélyi és a magyar töltött káposzta igen sok közös vonást hordoz: az étel gerincét az alapanyagok adják, azaz a savanyított káposzta illetve a darált marha- és sertéshús.
Hogy mi adja az erdélyi recept különlegességét?
A csodás zöldfűszer, a borsikafű, más néven csombor a titok, mely a helyiek szerint szigorúan frissen (vagy esetleg mélyhűtve) használandó! A morzsolt, szárított csombor nem alkalmas a főzéshez, mert szerintük kellemetlenül szétszóródhat főzés közben, és van, akit ez zavar. Zárójelben megjegyezzük, hogy akár kaprot is választhatunk helyette.
Tudtad?
A borsikafű csökkenti a hüvelyesek, káposztás ételek felfúvó, puffasztó hatását? Vagy hogy a zsíros ételek emésztését is könnyíti? És arról hallottál, hogy diétás táplálkozásban, például gyomornehézségek, hisztaminintolerancia esetén bátran ajánlott, hiszen a borshoz képest kíméletesebb a hatása?
Ha másféle töltött káposztára vágynál:
Recept és fotók: Hering András
Az eredeti erdélyi töltött káposzta receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több recept Hering Andrástól: