A tiramisu, akár a klasszikus kávés-kakaóporos, akár gyümölcsös verzióban az egyik legtökéletesebb sütés nélküli desszert, hiszen kevés alapanyag kell hozzá, gyorsan összedobható, és valljuk be, elég nehéz elrontani. Ha viszont egy kicsit extrább változatban szeretnéd elkészíteni, akkor süss hozzá saját babapiskótát, vagyis olaszul savoiardit, aminek a különlegessége, hogy a masszába keményítő is kerül, sütés előtt pedig kristály- és porcukorral kell megszórni.
A keményítőtől elképesztően puha lesz, és bár ha lehet, kerülöm ezt a kifejezést, de erre tényleg mondhatjuk, hogy a végeredmény olyan habkönnyű lesz, amit egyik bolti babapiskóta sem tud überelni. Mivel magas hőmérsékleten sütjük a piskótákat, ezért felszínén a cukor enyhén karamellizálódik, kicsit ropogós lesz, úgyhogy szuper kontraszt a puha belsejével.
Ha tortának készítjük, akkor akár kerek tortalapoknak is süthetjük, ezt a legegyszerűbb habzsákból körkörösen nyomni, hogy szép egyenletes legyen a piskóta. Ennél a sütési idő 2-3 perccel hosszabb lesz, de még ezzel együtt is fél óra alatt megvan a házi savoiardi.
A krémhez a tojássárgáját gőz fölött hőkezeljük, ami ebben a melegben már elengedhetetlen, de még a textúráját is könnyíti: habverővel folyamatosan keverjük, amíg az alap teljesen kivilágosodik, így egy stabil, levegős, krémes állagú habot kapunk. Vízfürdőben pillanatok alatt lehűl, így már csak a mascarponét és a tejszínhabot kell hozzáforgatni, már kész is!
A hagyományos tiramisuhoz a piskótákat kávés szirupban kell megforgatni, itt viszont a lehető legfrissebb formájában kerül bele az eper. Nincs hőkezelés, csak turmixolás, ami egy remek alap, mivel bárhogyan tudjuk ízesíteni: mehet hozzá bazsalikom, menta, jól áll neki a balzsamecet, a rózsavíz ad neki egy kis virágos beütést, de akár egy kevés szecsuáni vagy rózsaborssal is lehet ízesíteni.
És amikor az eper már kifutott, jöhet a friss málna is! Az eljárás és a mennyiségek ugyanúgy működni fognak, de elképzelhető, hogy egy kis cukorsziruppal kell lazítani a málnás mártogatóst, ha túl sűrű lenne az állaga.
Hozzávalók a savoiardihoz: 90 gramm tojássárgája, 60 gramm cukor, 80 gramm tojásfehérje, 35 gramm liszt, 35 gramm kukoricakeményítő, porcukor és kristálycukor a sütéshez
Hozzávalók a mascarpone krémhez: 3 db tojássárgája, 75 gramm cukor, 350 gramm mascarpone, 320 gramm habtejszín (min. 31%-os)
Hozzávalók az epres mártáshoz: 350 gramm friss eper, 2 evőkanál cukor, 1 teáskanál balzsamecet, 1 kávéskanál rózsavíz (elhagyható), 1-2 csepp valódi vanília kivonat
Melegítsük elő a sütőt 200 °C-ra. A savoiardihoz a tojásfehérjét és a cukrot egy csipet sóval selymes habbá verjük, de vigyázva, ne legyen túl kemény, különben darabos marad a massza. A tojássárgáját habverővel addig keverjük, amíg egészen halvány színe lesz, könnyű és krémes. Spatulával a fehérjehabhoz forgatjuk óvatosan, alulról felfelé keverve, széles mozdulatokkal.
Ezután 2-3 részletben hozzáadjuk a keményítő és a liszt keverékét. Nagyon könnyű, habos masszát kell kapnunk, amit töltsünk habzsákba.
Sütőpapírral vagy szilikonlappal bélelt tepsire nyomjuk belőle kb. 8 centi hosszú, 2 centi széles rudakat, hagyjunk közöttük min. 2 centi távolságot. Szórjuk meg vékonyan cukorral, majd porcukorral is. Süssük 8-9 percig, amíg a piskóták világosra sülnek, a cukor pedig enyhén karamellizálódik a felszínükön. Ebből a mennyiségből 3 tepsire való piskóta jön ki. Tegyük félre.
A krémhez a tojássárgáját és a cukrot gőz fölött, egy hőálló tálban folyamatos keverés mellett főzzük világosra. Akkor jó, ha az ujjunkat belemártva forrónak érezzük (kb. 70 °C). Vegyük le a gőzről, állítsuk jeges vagy hideg vizes tálba, hogy lehűljön.
Mikor a tojásos alap kihűlt, habverővel adjuk hozzá a mascarponét. A tejszínt verjük habbá, majd forgassuk a mascarponéhoz.
Az epres mártáshoz a hozzávalókat tegyük egy turmixgépbe, és mixeljük teljesen simára.
Az összeállításhoz használhatunk tortaformát (24 cm átmérőjűt) vagy egy szögletes tálat (kb. 20x25 cm). A babapiskótákat forgassuk meg az epres mártásban (nem kell áztatni!), rakjuk egy rétegben az edény aljára. Simítsuk rá a krém egyharmadát, majd folytassuk egy újabb réteg epres babapiskótával, krémmel, újra piskótával, majd simítsuk el a felszínén az utolsó harmad krémet.
Tegyük hűtőbe minimum 6 órára, de a legjobb, ha egy éjszakát pihentetjük, hogy teljesen összeérjenek az ízek. Tálaljuk pisztáciával, friss eperrel.
Az epres tiramisu házi savioardival teljes receptjét ide kattintva találod meg, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Képek és recept: Nábelek Zsófi
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a mennyei finomságokat is érdemes kipróbálnod!