Talán épp azért, mert egy évben csak egyszer jön el, minden zöldség és gyümölcs szezonja oly’ nagy elvárásokat támaszt az emberben a termények felé. Amikor kapható egy adott finomság (például május-júniusban az eper), szeretnénk minél olcsóbban, minél hosszabb ideig és a lehető legzamatosabb formában ízlelni azt. Persze az, hogy mindhárom kívánságunk teljesül, csak ritkán fordul elő – az alábbi tippek abban segíthetnek, mihez kezdjünk az összes többi esetben, mihez kezdjünk az íztelen eperrel?
Nézd meg galériánkban az íztelen eper megmentési módjait, a tippekért kattints a képre!
Így mentsd meg az íztelen eperszemeket
Zöldfűszerezd
Szerencsénkre, az eperhez megannyi különféle zöldfűszer párosítható: ezzel az aromás lökettel bizony még a leghókább szemek is kapnak majd valamennyi aromát. Használjunk mentát, citromfüvet, bazsalikomot vagy akár koriandert is, vessük be őket frissen(!), a soron következő módszerek egyikénél.
Maceráld
Ugyan e szónak magyarul van egy humorosnak is mondható többletjelentése, maga az eljárás gasztronómiailag annyit tesz, hogy a felkockázott epret minimális mennyiségű cukorral elkeverve állni hagyjuk, míg levet nem ereszt. Az édesítő ugyan drasztikus módszer olyan eprek esetében, amelyek nem rendelkeznek saját ízzel – szerencsére azonban tényleg nem kell túl sok a kristálycukorból ahhoz, hogy a folyamat beinduljon. 250 gramm gyümölcshöz bőven elég 20-30 gramm cukor: elkeverés után lefedve, hűtőben hagyjuk állni az egészet minimum egy óráig. Utána használjuk kedvünk szerint frissen vagy sütve/főzve.
Marináld
Amennyiben nem szeretnénk a cukorral bajlódni, bevethetjük az ízfokozás más módszerét is. Marinálni, tehát pácolni a legtöbbször húsokat, halakat szoktunk: a darabok egyszerre kapnak plusz ízt, szaftosabb állagot és omlósabb belsőt a folyamat alatt. Ugyan a gyümölcsöknél e háromból csak az első megy végbe, nekünk az is bőven elég. Keverjük el a felvágott epret némi olívaolajjal, citrom- vagy egyéb citruslével, zöldfűszerekkel, majd, mint egy salátát, pihentessük a hűtőben, legalább egy órát. Egy hangyányi csipet sót is adhatunk hozzá, ugyanis az mindenből kihozza az aromák maximumát.
Süsd meg
Mind a friss, mind a macerált és marinált eper íze még tovább mélyíthető a sütőben. Egy kerámiatálba téve, 170 fokon, nagyjából 10-15 perc alatt csodás, szinte már lekvárszerű kompótot kaphatunk, ami a hő hatására jóval ízesebb lesz, mint nyersen. A sütésnél adhatunk az eperhez cukrot, mézet, vajat, vaníliát, citrushéjat/levet és egyéb fűszereket is, ha szeretnénk. Az így kapott sült eperből készülhet pohárdesszert, palacsintatöltelék, öntet, crumble-alap, de kevert piskóták kiegészítője is.
Tedd salátába
Végső elkeseredésünkben pedig elengedhetjük az éretlen eper gyümölcs mivoltát és elkezdhetjük szinte zöldségként kezelni: fanyarságát, íztelenségét felhasználhatjuk kevert salátákban, előételekben. Kiválóan illik hozzá a paradicsom, uborka, paprika, zöld levelesek és saláták, illetve a friss sajtok.
Ezek a receptek íztelen eperrel is jól sikerülnek:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippekkel gazdagodhatsz: