Ennyit keresnek a brit McDonald's-ban, Costában, Starbucksban dolgozó magyarok

Nagy-Britanniában élő magyarokkal beszélgettünk, mennyire éri meg a szigetországban gyorsétterem- és kávézóláncoknál munkát vállalni. Hogy élnek, éltek meg a fizetésükből?

Nagyon jól érzem magam itt, és eszembe sem jutna visszamenni Magyarországra - mondja nekünk egy Oxfordban élő fiatal. Bence, már több mint két éve él a délkelet-angliai városban és egy Costa Coffee-ban dolgozik. Kezdő fizetése nettó1000-1100 font (körülbelül 305 ezer forint)volt , később már képzett baristaként 8font 40 pennyt(2 860 forint) kapott óránként. Most managerként nettó 1400 font(476 ezer forint) a fizetése havonta.

"Albérletben lakunk a párommal és a kettőnk fizetésével együtt jól kijövünk egy hónapban" - magyarázza Bence, aki előnyként említi azt is, hogy nem a fővárosban, Londonban élnek, ahol jóval drágább az élet. Így félre tudnak tenni a számlák, és az albérleti díj fizetése mellett.

Mennyi a minimálbér Nagy-Britanniában?

A szigetországban bruttó1253 font(426 ezer forint) körüli a minimálbér összege. Az egyes korcsoportoknál változó a minimum órabér összege. 2017 áprilisától a 25 év felettiek 7 font 50 pennyt (2 550 forint)vagy efölötti összeget kaphatnak a munkájukért óránként. A 25 évnél fiatalabbak ez alatti összeget kapnak.

Bence szavait erősíti meg a Kentben élő Annamari is, aki négy évig dolgozott egy Starbucksban, ebből másfél évet shift supervisorként:

"Londonban félrerakni csak nagyon jó fizetésből lehet, mi el is költöztünk vidékre, mert őrületesen drága. Rengeteg európai dolgozik egyébként a Starbucksban, sok olasz, spanyol, magyar, szlovák van Londonban- magyarázza Annamari, aki szerint egy kávézós munka leginkább első munkahelynek jó, mert könnyen felveszik az embert már középfokú nyelvtudással is. A munkabeosztás változó, de általában heti 30-35 órában kell dolgozni. "A munkakörülmények magyar szemmel nagyon jók. A szabadságokat rendesen kiadják, féláron lehet enni és ingyen adnak inni" - meséli a középkorú hölgy.

A Starbucksban viszont alacsonyabbak a bérek, mint a Costa Coffeeban. Vidéken a kezdő fizetés a brit minimálbér (bruttó 1253 font). Egy képzett barista náluk óránként 7 font 90 pennyt (2680 forint), a manager 8 font 50 pennyt (2890 forint)keres. Ebből vidéken ki lehet jönni, de a fővárosban, Londonban elég nehézkes.

Illusztráció

Iparági forrásaink szerint Magyarországon a fentebb említett két kávézóláncban,heti 40 órára bejelentett baristák átlagosannettó 110-120 ezer forintot vihetnek haza havonta, miközben a magyar minimálbér 2017-ben bruttó127 650 forint (adóterhektől függően nettó 84 887 forint).

Mi a helyzet a gyorsétteremláncokkal?

A kávézókhoz hasonlóan a gyorséttermekben sem éri meg hosszabb távon dolgozni, ha Londonban köt ki az ember. Viktória öt évet húzott le egy londoniMcDonald's-ban, kezdetben minimálbérért, később átlagban havi nettó 850-900 font volt a keresete. Összehasonlításként a magyar McDonald's-okban jóval a minimálbér felett van a dolgozók fizetése. A munkaerő-piaci szempontból nehezebb helyzetben lévő éttermekben nettó 140 – 160 ezer forint a munkavállalók kezdőfizetése.

Illusztráció

"A lakhatás drága, épp ezért sokan csak szobát bérelnek, vagy amíg a gyűjtögetés a cél, tömegszálláson vannak. A lakások bérleti díja Londonban horribilis. Én párommal és a sógorommal osztoztam a költségeken, így tudtunk egy másfél szobás lakást kivenni"- magyarázza az asszony, aki a főiskola mellett korábban Magyarországon is dolgozott a gyorsétteremláncnál, és az itteni munkakörülményekkel sokkal elégedettebb, mint a londoniakkal. Viktória megjegyezte, hogy a gyorséttermi munka még mindig jobb, mint kisebb cégeknek dolgozni, ahol a külföldi vendégmunkás könnyen megütheti a bokáját. Ráadásul a vendéglátós munka előnye, hogy biztosított az étkeztetés, így pénzt lehet spórolni.

...ezeket láttad már?

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...