Ért már csalódásként, amikor megpattintottál egy zacskó csipszet, és szinte csak a levegővel néztél farkasszemet? Sokan rohannának a bíróságra perelni a csipszcégeket azért, hogy levegőt adnak el a gyanútlan vásárlóknak. De valljuk be, egy ilyen egyszerű népbutító trükk biztos, hogy nem menne át egyetlen egy fogyasztóvédelmi szervezet tesztjén sem.
A megoldás:
Most be kell avassalak a chipset kitöltő levegő misztériumába: a levegő, ami látszólag elveszi a helyet az isteni csipsztől, nem levegő. Azaz levegő, de nincsen benne oxigén. Nitrogéngázt használnak a gyártók, ami 78%-ban van jelen a belélegzett levegőben is, szóval teljesen ártalmatlan. A nitrogén megóvja a csipszet attól a veszélytől, hogy oxigénnel vagy párával lépjen reakcióba és megpunnyadjon a zacsiban. A tasakokban lévő levegő tehát azért kell, hogy a kedvenc ropogósod kibontáskor a legtökéletesebb állapotban kerüljön a szádba. A felfújt tasakok a fizikai behatásoktól is megvédik a tartalmat, hiszen ha a pakk színültig lenne, akkor apró morzsákra törnének a szemek, mire a gyártósoroktól eljutnak a szánkig.
Persze a gyártók jól járnak azzal a véletlen ténnyel, hogy a levegőbefújástól a zacskók nagyobbnak tűnnek, de ennyi nekik is jár. Egyébként a zacskók túltöltésére szigorú szabályokat szabnak a fogyasztóvédelmi szervezetek, de így is nagy a differenciál a zacskóban lévő levegő-csipszarányt tekintve.
Kiderült, mennyi levegő van a legismertebb csipszek zacskójában (via) - nézd meg, melyik tasak kibontásakor leszel legkevésbé szomorú:
Kiderült, hogy a csipszekben átlagosan 43% nitrogén található. A Pringles viszont az abszolút győztes. Igaz, hogy drágább, de miután leveszed a kupakot, nem kell keresgélned a chipset benne, hiszen színültig van töltve katonás rendben sorakozó falatokkal.
És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?
Egészséges éttermet nyitott a McDonald's - leáldozott a bő olajban sült trashfoodnak?