Ennyi időt szabad a kisgyerekeknek képernyő előtt tölteniük - a WHO szakértői szerint

Az Egészségügyi Világszervezet hivatalos ajánlást adott ki arról, hogy mennyit szabadna a gyerekeknek képernyő előtt tölteniük.

Korunk egyik legnagyobb problémája az elhízás, amely mögött az elkényelmesedett életmódunk áll. Nem figyelünk oda a megfelelő táplálkozásra, és mozgásszegény életmódot élünk. Ez utóbbit segítik a ma már mindenki számára elérhető kommunikációs eszközök - egyre több időt töltünk a telefonunk, a tabletünk, a számítógépünk és a tévénk fogságában. Ma már bárhol, bármikor megnézhetünk akárhány filmet, sorozatot, a gyerekek, kamaszok kedvenc időtöltése a különböző videók órákig való nézése - és ez a tendencia egyre jellemzőbb, és egyre korábbi életkorban válik megfigyelhetővé. A szülők korábban a TV elé ültették le a gyerekeket, ha egy kis nyugtot szerettek volna, ma már a kezükbe adják a telefont, a tabletet, akár kisded korban is.

Mindannyian tudjuk, hogy ezek az eszközök nem tesznek jók a kisgyerekek idegrendszeri és kognitív fejlődésének, és a kütyük előtt töltött idő alatt biztosan nem szaladgálnak, nem másznak fára, nem fociznak a barátokkal, vagy akár a családdal. Ez nagyon káros hatással van a mozgásszervi - és így egyébként az idegrendszeri - fejlődésükre, és az is nagy mértékben valószínűsíthető, hogy a mozgáshoz nem szokott gyermek felnőtt korára sem fogja ebben örömét lelni. Az elhízottak világszerte növekvő száma mellett még aggasztóbb, hogy a túlsúlyos, elhízott gyerekek aránya is rohamosan nő, ami azt is jelenti, hogy mindezek a gyerekek nagy valószínűséggel túlsúlyos, elhízott, azaz beteg felnőttek lesznek.

A WHO legfrissebb ajánlása szerint 2-4 éves kor között legfeljebb napi egy órát, de inkább kevesebbet engedélyezzenek a szülők a gyerekeknek a tévé vagy más képernyő előtt, ideértve a telefonos, tabletes és számítógépes játékokat is.

A WHO új ajánlásai arra irányulnak, hogy a szülők ne ültessék passzívan a képernyők elé a kicsiket, ne adjanak a kezükbe tabletet vagy mobiltelefont szórakoztatásul. A szervezet ezzel a gyermekkori mozgásszegénység ellen küzd, mivel a kevés mozgás, testedzés globálisan vezető kockázati tényezője az idő előtti halálozásnak és az elhízás okozta betegségeknek.

Az ajánlások között szerepel az is, hogy a kisbabák egyáltalán ne töltsenek időt képernyő előtt, sokat mozogjanak, az egy és két év közötti kisgyerekek számára napi legalább három órás fizikai aktivitást, legfeljebb egy órai képernyőidőt és 10-13 óra alvást ajánl a WHO. Ebben a korcsoportban szintén nem ajánlott egyszerre egy óránál több időre korlátozni a gyerekek mozgását, például a kocsiülésbe bekötve.

Juana Willumsen, az ajánlások egyik kidolgozója azt tanácsolta a szülőknek, hogy a passzívan a képernyő előtt töltött időt változtassák inkább értékes együttlétté: például olvassanak a gyerekeknek, mert az fejleszti a nyelvi készségeiket. A szakértő szerint az olyan tévés gyermekprogramok, amelyek arra biztatják a kicsiket, hogy mozogjanak közben, nézhetők, de ezeket is jobb, ha a szülő vagy gondviselő együtt nézi velük, és segít a feladatokban vagy abban, hogy be tudjanak kapcsolódni a tevékenységbe.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

via MTI

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...