Ennyi időnként kell lecserélned a mosogatószivacsot

Háztartásunk egyik legszennyezettebb eszközéről beszélünk, így igen gyakran le kéne cserélnünk.

Nagyon fontos, hogy a konyhai eszközeinket folyamatosan tisztán tartsuk, de sajnos a takarítás sem mindig elég – vannak olyan használati tárgyak ugyanis, amelyeketrendszeresen lecserélnünk kell, hogy abaktériumoktól végleg megszabaduljunk.Ilyen kórokozótelep lehet a mosogatószivacs is.

Durvább, mint a WC-ülőke

Egy átlagos szivacs naponta többször isételmaradékokkal, meleggel és nedvességgel találkozik, ami a baktériumoknak, szalmonellának, E. colinak és számtalan egyéb kórokozónak is tökéletes táptalajt jelent.

Egy amerikai egyetem kutatója szerint egy használt konyhai szivacson körülbelül 200 ezerszer több baktérium található, mint egy WC-ülőkén. Igazából a szivacs a háztartásunk egyik legszennyezettebb eszköze, ne szépítsük: minden négyzetcentiméterén közel 65 millió kórokozó bújhat meg.

A Furtwagen Egyetem és a Justus–Liebig Egyetem tudósai kiderítették, milyen kórokozók lehetnek egy mosogatószivacson.

14 darab használt szivacs felületét vizsgáltak meg, és362 baktériumfajt azonosítottak.

Ezek zöme az ember életterében, a bőrflórán, illetve a természetes vizekben is fellelhető baktériumok voltak, de találtak ételmérgezést, emésztőrendszeri zavarokat kiváltókat is, amelyek között akadnak olyanok, amik a legyengült, idős vagy beteg emberekre veszélyesek lehetnek.

via GIPHY

Milyen gyakran cseréljük?

A szakértők tehát azt javasolják, hogy hetente cseréljük le a szivacsainkat. Azt is fontos hozzátenni, hogy bár az alkalmankénti tisztítás elengedhetetlen, ettől függetlenül muszáj meg is válnunk tőle hetente.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...