Ha a jávorszarvasokra gondolunk leginkább egy idilli skandináv, vagy észak-amerikai táj jut eszünkbe, ahogy a szarvasfélék legnagyobbra növő szarvasa a tundrán legelészik. Vagy bevillanhat még a ’90-es évek egyik legnézettebb amerikai sorozata a Miért éppen Alaszka kezdő képsorai közül az, amelyikben egy jávorszarvas lépked. Vagyis, a jávorszarvasokról nagyjából ennyi sejlik fel első nekifutásra, és tény, hogy nem sokaknak dereng, hogy a tejtermékekhez is közük lenne. Ha te sem hallottál még a jávorszarvas sajtról, itt az ideje megismerkedned vele!
A legdrágább sajtok egyike
A jávorszarvas sajt ritka és különleges, és a világ legdrágább sajtjai között tartják számon: kevesebb, mint fél kiló sajt ára, forintba átszámítva körülbelül 150 ezret ér. Tegyük hozzá, nem ez a legdrágább sajt a világon, de mindenképpen az élvonalba tartozik.A jávorszarvas sajt többek között azért is különleges, mert az egész világon csupán egyetlen farmon készítenek ilyen sajtot. Észak-Svédországban, a Bjurholmban fekvő The Elk House farmon készülnek a méregdrága tejtermékek, ahol 4 különböző sajtot állítanak elő 3 jávorszarvas tejéből, akiket nagy becsben tartanak.
A közel 60 hektáros területen él Gullan, Haelga és Juno, a három jávorszarvas nővér, akiket a Johansen család fogadott be még kis korukban. Mivel Johansenék már sokféle sajtról hallottak, de hazájuk legikonikusabb állatának tejtermékéről nem, így gondoltak egy merészet, és belevágtak a jávorszarvas sajt gyártásába. Persze, a gyártást ne nagyüzemben képzeld el!
A jávorszarvasok kizárólag májustól szeptember végéig adnak tejet, naponta összesen körülbelül 5 litert, de az is előfordul, hogy kevesebbet. A fejéshez azonban óvatos, és nyugodt kezek szükségeltetnek, mivel a legkisebb stressz hatására is elapadhat a tej. Egy jávorszarvas tehén megfejése 1,5 órát vesz igénybe, vagyis nemcsak a jávorszarvasok, hanem maga a fejés módja is jelentősen megdobja a sajt árát.
A jávorszarvas tej Oroszországban is népszerű, a fejést ott is szakértő kezek végzik:
Különleges kulináris élvezet
A négyféle sajt közül a feta sajt a legnépszerűbb, amit növényi olajban tartósítanak. A gasztro szakértők szerint az enyhén savas ízű, lágy textúrájú fetasajt különösen ízletes. De a magas fehérje tartalmú tejből készítenek még a Camembert-hez hasonló, lágy, fehér sajtot nemespenésszel bevonva, amit gyümölcsökkel érdemes fogyasztani. A sajtkínálatból a krémes kéksajt és szárított kéksajt sem hiányozhat, de bármelyik mellett döntenél, a farmon kipróbálhatod – feltéve, ha nem vagy rest mélyen a zsebedbe nyúlni.
Ha Svédországban jársz, és kedvet kaptál egy kis jávorszarvas sajthoz, a nívósabb éttermek kínálatában is kutakodhatsz, ugyanis a sajthoz néhány svéd étteremben is hozzá lehet jutni, vagy egy-egy helyi boltban, de tejet Oroszországba és Kanadába is exportálnak. A farmra azonban a sajt áránál olcsóbban is ellátogathatsz, és meglesheted a világhírű rénszarvas nővéreket.
Ezeket olvastad már?
Ezen a helyen kizárólag rizspudingot árulnak - azt viszont 21...
Ha szereted a tejberizst, vagy a rizspudingot, akkor van egy hely, ami valódi mennyország lehet a számodra. Kókuszos, mogyorós és csokikekszes rizspudingot is ehetsz!
Petrás GabriellaRégen a rágózás a homoszexualitás és a prostitúció jele volt...
Ha azt gondolod, a rágó a 20. század találmánya, akkor meg fogsz lepődni: már az ősi maja és azték indiánok is rágóztak.
Petrás Gabriella10 fotó, ami téged is megtéveszt! Te egyből megmondanád, hogy...
Minél éhesebb vagy, annál kevésbé érdekel, hogy mit eszel meg. De nem minden ehető, ami annak látszik!
Petrás GabriellaA Fehér Ház séfjétől még Gordon Ramsay is megijedne
61 centis bicepsz, ellentmondást nem tűrő tekintet és jótékonykodás – ismerd meg az amerikai őrmesterből lett sztárséf példaértékű történetét!
Petrás GabriellaCímlapkép: iStock