Emlékszel még, milyen volt dédi konyhája? - kultikus tárgyak a múltból

A sparhelt, a vájling és a stelázsi dédnagymama konyhájának kultikus tárgyai, amiket talán a mai gyerekek már nem is ismernek. Emlékszel, milyenek voltak régen a konyhák?

Dédi, de még nagymama konyhája is teljesen másként volt felszerelve, mint a mostani modern konyhák. Mégis sok klasszikus és felejthetetlen tárgy maradt fenn, néhánynak pedig még ma is hasznát vehetjük.

Sparhelt

A 19. század második felétől a fatüzelésű sparhelt, vagy más néven a takaréktűzhely a legtöbb vidéki ház konyhájának központi eleme volt. Dédanyáink, nagyanyáink idejében, amikor a praktikum és a takarékosság kifejezetten fontos szempont volt, nagy segítséget jelentett a sparhelt:

a tűzhely elnevezése a német sparherd szóból ered, ami a takarékosságra utal.

Ebédfőzés közben a forró főzőlapok alatti zárt térben sütemény vagy hurka és kolbász is sülhetett, ráadásul a sparhelt télen a konyhát is befűtötte. Lehetővé tette a füst nélküli sütést, főzést, és a búbos kemencében készült süteményekhez hasonló ízű kalácsok kerülhettek ki a nosztalgikus időket idéző tűzhelyből.

Zsíros bödön

Ha nagyszüleid, dédnagymamád falun élt, biztosan volt legalább egy zsírosbödön a háznál. A méretes tárolóedények napi használatban voltak, ebben tartották a zsírt, amit főzéshez, sütéshez használtak, mi pedig egyfajta falusi desszertként kenyérre kenve lilahagymával ettük, fülig érő szájjal. Persze, a zsíros deszka, gyerekkorunk nosztalgikus étele még ma is hódít, de olyan finom zsírhoz, ami akkor volt, már nem sűrűn juthatunk hozzá.

Vájling

A piros és kék színű vájlingok a vidéki háztartások jellegzetes elemei voltak. A nagy zománcozott tálakban tárolták a legfinomabb tepertőt, máskor pedig arra használták, hogy a túrógombócokat megforgassák a pirított zsemlemorzsában.

Ezt olvastad már?

Emlékszel még a nagymama vájlingjára?

Falun élő nagyszüleink, dédszüleink nem irodákban ültek, és a munka sem 8-tól 4-ig tartott: helyette reggeltől estig kemény fizikai munkát végeztek, így tápláló ételekre volt szükség. Ezért tehették meg mondhatni büntetlenül, hogy ha úgy tartotta kedvük, zsíroskenyérrel ették a tepertőt, és a kolbász mellé sem szénhidrát csökkentett kenyeret csipegettek light öntetes salátával.

Stelázsi

Akár a konyhában, akár az éléskamrában állt a stelázsi, ez volt a befőttek, a lekvárok és a télire eltett savanyúságok helye. Az egyszerű, fából készült polcos tárolón sorakozott a házi szilvalekvár és a kedvencünk, a baracklekvár, amit titokban mindig megdézsmáltunk, de itt tartotta dédi a befőtteket is, amiket főtt húsok mellé ettünk, vagy süteményekbe tett. Az édes málnaszörpöt is a stelázsin tároltuk, és szódával hígítva maga volt a mennyország.

Készíts lekvárt szamócából:

Egyszerű eperdzsem Andi konyhájából

Az idei év első eperterméséből készült. Nem nagy adag, de folyamatosan érnek be a gyümölcsök, és szépen gyűlnek az üvegekben a dzsemek. Ez a mennyiség a képen látható 3 db ...

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...