Előzd meg a katasztrófát!

Nemcsak a tűz, a víz vagy a gáz, de a baktériumok is veszélyt jelentenek konyhánkban. Most következzenek a legrizikósabb bajforrások!

A családi élettér központi helyisége a konyha – itt főzünk, eszünk, kávézunk és cseverészünk a családtagokkal vagy a barátnőkkel, miközben sokszor sürögnek-forognak körülöttünk a gyerekek. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy ez a környezet biztonságos legyen mindenki számára.

Pára- és szagelszívók

Könnyen bacitelep válhat ezekből a készülékekből is, többek közt a felszálló gőz miatt. Sőt, bármilyen félelmetes is, de akár be is gyulladhatnak az olajoknak, zsíroknak és a rengeteg oxigénnek köszönhetően. Így mindenképp tisztítsuk őket rendszeresen, és az előírásokat figyelembe véve cseréljük a szűrőt!

Konnektorok

Célszerű, hogy a konnektorok minél magasabbra kerüljenek, egyrészt a víz, másrészt a gyerekek biztonsága érdekében. Ha nem épp most készül a konyhánk, sajnos ezzel már nem tudunk mit tenni, maximum annyit, hogy egy úgynevezett „vakdugót” teszünk a konnektorba. Fontos még, hogy egy aljzatra ne kössünk több nagyfogyasztót, hiszen a túlterhelés is okozhat tűzet.

Hűtőszekrény

Ez a baktériumok egyik kedvenc játszótere! A hűtő tartalmának rendszeres ellenőrzésével és tisztántartásával azonban rengeteget tehetünk ellene. Nem más a helyzet a mélyhűtővel sem, hiszen ott sem tarthatjuk az ételeket a végtelenségig. Figyeljünk a lejárati dátumokra!

Mosogatógép

Ha nagyon magas hőfokon futtatjuk a programokat, óvatosan nyissuk ki a gépet, mert a felszálló forró gőz akár égési sérüléseket is okozhat. Emellett rendszeresen tisztítsuk meg a gép szűrőjét is, és néha futtassunk le egy-egy ecetes tisztítóprogramot. Mivel ezek a gépek igen alacsonyan vannak, ügyeljünk, hogy ha éles tárgy van a gépben, a gyerekek ne tudjanak könnyedén hozzá férni.

Mosogató

Talán mondanunk sem kell – amellett, hogy a felületét tisztántartjuk, a lefolyóra is ugyanolyan gondot kell fordítanunk a baktériumok miatt. A mosogatószivacsot, konyharuhákat, keféket és kéztörlőket sűrűn cseréljük illetve mossuk! Az is nagyon fontos, hogy ezeket az eszközöket mindig csak egy dologra használjuk, vagyis ne töröljük a pultot azzal a szivaccsal, amivel mosogatunk, stb. Az edényeket, tányérokat pedig lehetőség szerint inkább a levegőn, a szárítón szárítsuk, és felejtsük el a törölgetést, mert a törlőrongy sem túl higiénikus megoldás.

Tűzhely

A tűzhely a konyha legveszélyesebb gócpontja, a forró felületek, ételek, zsír, olaj, tűz és gáz mind-mind okozhatnak személyi sérüléseket, még akkor is, ha gyakorlott háziasszonyként teszünk-veszünk a konyhában. Elég, ha egy pillanatra elvonja valami a figyelmünket, például gyermekünk. Így főzés közben saját magunk és az ő védelmében a lábasok mindig kerüljenek közelebb a falhoz, és fogóik is befelé nézzenek. Olaj és textilek soha ne kerüljenek a tűzhely közvetlen közelébe! Mindig szellőztessünk!

Pultok és munkafelületek

Ezek azok a platformok, amelyek sokszor közvetlenül érintkeznek az étellel, így tisztántartásuk különösen fontos. Ha kisgyerek van a családban, szintén fokozottan ügyeljünk, hogy mit tárolunk a pulton!

Konyhai kütyük és kisgépek

A legtöbb kisgép már önmagában egy-egy veszélyforrást jelent. Fontos, hogy kábeleik jó állapotban legyenek. Ha a gép forró pl.: grill- és melegszendvicssütők, mindenképp tegyünk alájuk hőálló tálcát vagy lapot, és mindenképp olyan helyen tartsuk, ahogy a gyerekek nem érhetik el.

Tárolók és fiókok

Fontos, hogy mindig rendet tartsunk a tárolókban, és nemcsak a könnyebb átláthatóság miatt, hanem mert egy rosszul berakott késsel például könnyen megvághatjuk magunkat. A vegyszerek és tisztítószerek elrejtése is nagyon fontos, elsősorban a gyerekek vagy épp a háziállatok testi épsége miatt. Az ajtókra, fiókokra és bútorsarkokra is tegyünk biztonsági zárakat és egyéb szükséges védőfelszerelést.

Padló

A konyha padlóját legtöbbször hidegburkolat fedi. Ez a takarítás szempontjából a lehető legpraktikusabb megoldás, azonban ezek a felületek könnyen csúszóssá válhatnak a kiömlött víz, olaj és egyéb folyadékok miatt. Egy felcsavarható, de könnyedén letapasztható szőnyeg ilyenkor jó megoldás lehet. Sokan az ételt – hely híján – a padlón hűtik, ilyenkor fokozottan figyeljünk, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket!

Legújabb receptek

Vegán pad thai

A pad thai egy igazi finomság, amit igazából a szósz tesz nagyon ízletessé. Az hogy hús, tofu vagy zöldségek kerülnek hozzá, azt ízlés szerint el lehet dönteni. Mi most egy vegán pad ...

Növényi vaj

Egy tejfehérje érzékeny vagy vegán sokszor álmodozik a vajról. Akár pirítóson, akár főzéshez vagy sütéshez elengedhetetlen. Ha most mással próbálkoznál, mint a bolti margarin, akkor ...

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

49 sütőt vizsgáltak: a győztes termékek átlagára 150 és 300...

Új sütő vásárlására szerencsére ritkán kerül sor, és olyankor is nehéz tájékozódni a kínálat útvesztőjében. Manapság sokan a beépíthető sütők mellett teszik le a voksukat, na de hogyan válasszuk az igényeinknek és pénztárcánknak legmegfelelőbbet? A Tudatos Vásárlók Egyesülete segít leegyszerűsíteni a választást.

Nosalty

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...

Hoppá!

Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!