Elmondjuk a gyereknek a könyörtelen igazságot a Mikulásról? Szavazz!

Amikor gyerekek voltunk, mindannyian izgatottan vártuk a Mikulást. Aztán olyan 7-8 évesen szembesültünk az igazsággal, hogy a nagyszakállú valójában nem létezik. 

A minap arról meséltünk nektek, hogy a szerkesztőség tagjai hogyan leplezték le a Mikulást gyerekkorukban. Az igazat megvallva mindannyian szerettünk csizmát pucolni, dalokkal várni a Mikulásnak öltözött családtagunkat, ismerősünket, és a legtöbben kiborultunk a szörnyű igazságtól, hogy a nagyszakállú csak mese.

Mit tehet ilyenkor egy szülő? Meddig hazudhat a nagyszakállúról? Kötelesek vagyunk elmondani a gyerekünknek az igazságot a Mikulásról? Mielőtt a kérdésekre válaszolunk, fontos tisztázni, hogy a szülőkben ilyenkor kettős érzések játszódnak le. Egyrészt borzasztóan boldogok attól, hogy látják a gyereküket örülni a Mikulás által hozott ajándékoknak. Másrészt van egy kicsi bűntudatuk amiatt, hogy hazudnak a gyereküknek a Mikulásról.

Hazugság?

Melinda Wenner Moyertudományos szakújságíró szerint kegyes hazugságnak számít, ha füllentünk a gyerekeknek a Mikulásról, fogtündérről vagy a Jézuskáról. Nem kell emiatt bűntudatot éreznünk. Egészen másként vélekedik a témáról Dr. David Kyle Johnson filozófiaprofesszor, aki szerint igenis figyelembe kell vennünk a bűntudatot, és három ok miatt érdemes elkerülni a Mikulás-hazugságot:

  • mert indokolatlan hazugság,
  • veszélyezteti a szülőkbe vetett bizalmat a gyerekek részéről,
  • hiszékenységre és rossz motivációjú viselkedésre ösztönöz.

Johnson úgy látja, a fantáziának megvannak a maga előnyei, de a Mikulásról szóló hazugság a gyerekek képzelőerejének többet árt, mint segít, mert a gyerek nem elképzeli, hanem szentül hiszi, hogy a nagyszakállú létezik.

A professzor szerint ezért akkor járunk el a legjobban, ha a gyerekeknek mesélünk a Mikulás történetéről, de tisztázzuk velük, hogy a személy nem egy ma is létező alak. Ettől a gyerekek képzelőerője még megmarad, hiszen egy történetet mondunk el nekik Szent Miklósról, ami beindítja a fantáziájukat.

Moyerszerint ugyanakkor nem szabad a gyerekek előtt leleplezni a nagyszakállút, elég, ha körülbelül 8 éves korukban jönnek rá az igazságra, mert ekkor már megtanulnak különbséget tenni a rossz hazugság és a kegyes között.

Mivel Johnson vallási filozófiával foglalkozik, ezért úgy tartja, hogy a Mikulás titkának felfedésével nemcsak a szülőkbe vetett bizalom torpanhat meg, hanem a gyerekek hite is, könnyen hitetlenné válhatnak.

Most akkor mégsem hazugság?

Nehéz igazságot tenni a két álláspont között, mivel sok pszichológus is megosztott a kérdésben. A legtöbben azonban még mindig úgy gondolják, hogy a gyerekekben fenn kell tartani a Mikulásba vetett hitet, és hagyni kell, hogy csak idősebb korban jöjjenek rá az igazságra.

Receptajánló:

„Azok az emberek, akik rituálékat kapcsolnak a Télapóhoz vagy a karácsonyhoz, szó szerint emlékeket teremtenek a gyerekeikkel” –mondjaKelly-Ann Allen pszichológus, aki úgy véli, hogy a mítoszok fenntartásával épphogy mélyíteni lehet a családi hagyományokat és a társadalmi tapasztalatokat. A szülőknek azonban a gyerek életkorának megfelelő döntéseket kell hoznia, így három éves korban még teljesen rendben van, és abszolút kegyes hazugságnak számít, ha azt mondják, hogy a Mikulás létezik, de rá kell érezniük arra, ha eljött az igazmondás ideje.

A téma kapcsán korábban több magyar gyerekpszichológussal is beszélgettem. Ők is azon az állásponton vannak, hogy a gyerekek képzelőerejének jót tesz, ha hisznek a Mikulásban, olyan 6-7 éves korban viszont eljön az idő, hogy a nagyszakállú lelepleződjön. Ez persze általában trauma egy ilyen korú gyerek életében, de egy hosszú beszélgetéssel feloldhatóak a rossz érzések.

{SZAVAZAS}

Ezeket olvastad már?

viaés via

címlapfotó

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...