Sokan vannak, akik a húsvéti ünnepi ebédek, vacsorák után diétázni kezdenek, és a sonka-tojás-kalács triumvirátus után megpróbálják megtalálni az idei év “tuti” diétáját. A gyors eredményeket ígérő fogyókúrák azonban szerintem nem a legjobb választások, helyettük inkább az alábbiakra törekedj az étkezésedben.
Sok zöldség
Ha tartottad a böjtöt az elmúlt hetekben, akkor nagy valószínűséggel sok zöldséget fogyasztottál. Ha többet, mint egyébként, akkor érdemes ezt a szokást megtartani, és ha sikerült új, zöldséges recepteket felfedezned, akkor azokat is rendszeressé tenni a menüdben. A zöldségek fogyasztásának számtalan előnye van: alacsony energia- és szénhidráttartalmuknak köszönhetően alkalmasak arra, hogy növeljék az étel volumenét (azaz jól meg lehet velük pakolni a tányért), emellett élelmirost-tartalmuk lassítja a szénhidrátok felszívódását és segíti bélflóránk egyensúlyát. Gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban - ezekre pedig nagy szüksége van a szervezetünknek az “ínséges” téli hónapok után. A javasolt napi mennyiség 35-40 dkg zöldség - fogyassz friss zöldségeket a szendvicsek mellé vagy salátáidba, meleg étkezéseid legyenek zöldségalapúak, pl. rakott, töltött, sült, pirított zöldségek.
Húsmentes napok
Szintén a böjt egyik “mellékhatása” lehet, hogy megtapasztaltad, hús nélkül is lehet finomakat enni. Heti 1-3 húsmentes nappal sokat tehetsz az egészségedért, főleg, ha a kieső kalóriákat összetett szénhidrátokkal, sovány fehérjeforrásokkal pótolod.
Fordulj rá a fehérjékre!
Ez persze nem a reggelipótló fehérjeshake-et, az uzsonna helyett megevett fehérjeszeletet vagy az edzés után ledöntött fehérjeitalt jelenti. A fehérjebevitel kulcsfontosságú, ha fogyni szeretnél, különösen, ha sikerül a rendszeres fizikai aktivitást is bevezetned a mindennapokba. A megfelelő fehérjebevitelhez válassz sovány tejtermékeket, tojást, halat, sovány húsokat, értékes gabonaféléket, hüvelyeseket, dióféléket.
Tarts mértéket!
Sehova nem vezet, ha húsvét után egy trendi divatdiétába fogsz, egy hónapig erősen korlátozod az étrended, és napi 1000-1200 kalórián élsz. Hiába lesz ennek pár mínusz kiló az eredménye, ezeket nem fogod tudni tartósan távol tartani, ha visszatérsz a korábbi szokásaidhoz. Márpedig vissza fogsz, hiszen a divatdiéta nem tanít meg a kiegyensúlyozott, normális étrendre, ezért nincs merre tovább haladnod. Ahelyett, hogy egyik szélsőséges diétából a másikba ugranál, mielőtt teljesen elveszted a kapcsolatot az örömteli, normális étkezéssel, inkább találd meg az egyensúlyt az étrendedben. Válassz egészséges, friss, nem ultrafeldolgozott alapanyagokat, és tarts mértéket az adagnagyságban.
Légy aktív!
Végre itt a tavasz, most már tényleg ideje kimozdulni. Sétálj, kirándulj - jót tesz testnek is, léleknek is, különösen a jelenlegi, korlátozásokkal teli helyzetben. Az edzőtermek még egy darabig zárva lesznek, úgyhogy keress magadnak olyan kültéri aktivitást, amit szívesen végzel: futás, gyaloglás, biciklizés, görkorizás. Ha teheted, kerüld a népszerű helyeket, a népszerű napszakokat - ha korán reggel letudod az edzést, akkor utána garantáltan energikusan telik majd a napod.
Reálisan a célokkal
Bárhogy is alakul az idei nyár, biztos, hogy sokan a bikiniszezonra fogynátok le. Szerintem azonban ez nem egy jó cél, hiszen nem hosszú távra szól. Hiába mutat a mérleg nyelve öt kilóval kevesebbet május végére, ha nem zsírból, hanem izomból “fogytál” (ami szerintem inkább sorvadás, mint fogyás), ha nem lettél tónusosabb, ha enervált vagy, és a béka feneke alatt van az energiaszinted. Alakítsd inkább egészségesre az életed, és ne a fogyásra koncentrálj elsősorban!
Még több hasznos cikk dietetikusunktól: