Év vége felé sokan gondolkodnak el azon, hogy drasztikus életmódváltásba kezdenek. Január elején megtelnek az edzőtermek, a könyvesboltok polcairól elfogynak a diétás szakácskönyvek, az otthoni nassolnivalók pedig a kukában landolnak. Aztán néhány hét múlva mindenki megunja a heti több edzést és cukormentes étkezést, és visszatér a korábbi szokásaihoz.
Az életmódváltás egyáltalán nem könnyű, főleg, hogyha azt szeretnénk, hogy tényleg kitartson. Rachel Sufczynski klinikai szakpszichológus és egészség tanácsadó tippjei azonban segíthetnek, hogy idén tényleg elérd a céljaidat.
Kattints a galériára!
Így lesz sikeres az életmódváltás a szakember szerint
Fogadalmak helyett célok
Az újévi fogadalmak kapcsán már maga a kifejezés is kihívásokat hordoz magában. A fogadalom szó véglegesnek, megváltoztathatatlannak tűnik. Fogalmak helyett inkább tűzzünk ki magunk elé célokat. A cél pozitívabb jelentéssel bíró szó, valami felé való haladást feltételez, nem pedig kemény, kőbe vésett szabályokat. Amikor el akarjuk érni a céljainkat tudjuk jól, hogy néha nehézségekkel kell szembenéznünk és az is előfordul, hogy kicsit parkolópályára kell állítanunk a dolgot.
Kezdd kicsiben
Ha az életünk minden részét egyszerre akarjuk átírni, nagy valószínűséggel eleve kudarcra van ítélve az életmódváltásunk. Drasztikus változásokat ideig-óráig fenn lehet tartani, de hosszú távon előbb utóbb belefáradunk a szigorú szabályokba, és elfogynak az erőforrásaink. Gondold végig, hogy mi mindenen szeretnél változtatni, és válassz ki egy dolgot, amivel el tudod kezdeni a változást.
Találd meg, hogy mi motivál
A sötét, hideg téli hónapokban nehéz motivációt találni bármire is, de ahhoz, hogy sikeres legyen az életmódváltás, nagyon fontos, hogy legyen kellően motiváltak legyünk a céljaink elérésére. Ha sikerül véghezvinni valamit, ami az új életmódodhoz köthető, írd le, hogy hogyan érzed magad ettől. Boldog vagy? Büszke? Sikeres? Ezek a saját magadnak adott pozitív visszajelzések segíteni fognak abban, hogy motivált tudj maradni, és tovább haladj a céljaid felé.
Ne várj el magadtól túl sokat
Semmi reálitás nincs abban, hogy hirtelen heti ötször akarj lemenni az
edzőterembe, ha eddig egyáltalán nem mozogtál. Próbáld meg tudatosan felmérni, hogy jelenleg hol tartasz, és állapítsd meg azt is, hogy milyen számodra az ideális életmód. A kettő közötti utat kell bejárnod majd a következő hónapokban, de nem úgy, hogy hirtelen az elejéről a végére ugrasz. Haladj lassan, de biztosan, és ne feledd: bármilyen apró dolgon is változtatsz, ha sikerül megtartanod egy új szokást, az valós változást fog hozni.
Légy kedves önmagadhoz
Életmódváltás során könnyű abba a hibába esni, hogy mindent feketén vagy fehéren látunk. Ha kizárólag sikerben vagy bukásban gondolkodunk, elfelejtjük, hogy valójában milyen egy életmódváltás és úgy általában az élet. Nem vagyunk tökéletesek, és néha hibázunk, nem szabad emiatt büntetni magunkat. Ne légy túl szigorú önmagadhoz, az életmódváltásnak akkor van értelme, ha az az önmagunk iránt érzett szeretetből és öngondoskodásból, nem pedig elégedetlenségből és szigorúságból ered.
Még több egészség: