A Semmelweis Egyetem kutatásából kiderült, hogy egyes daganattípusoknál a rákterápia részévé válhatnak bizonyos diéták. Ilyen például az időszakos böjt vagy a ketogén étrend is. Mint kiderült, a kalóriamegvonás vagy bizonyos tápanyagok lecsökkentése gátolhatja a daganatok növekedését és terjedését.
Az egyes daganattípusok tápanyagszükségletei nagyon változatosak, nincs egységes megközelítés
– idézte dr. Menyhárt Otiliát, a Semmelweis Egyetem Bioinformatikai Tanszékének adjunktusát, a tanulmány első szerzőjét az egyetem honlapja.
A tumoros sejteknek óriási az energiaigénye, daganattípustól függően, több forrásból nyerik. A vastagbél-, méhnyak- és több emlődaganat esetében a legfőbb energiaforrás a glükóz, a prosztataráknál a fruktóz, míg nem kissejtes tüdőráknál, hasnyálmirigyráknál a zsírok és aminosavak biztosítják az energiát. Az agydaganatoknál pedig a glutamin.
Amikor megvonjuk a szervezettől a szénhidrátokat, az az elraktározott zsírokat kezdi el bontani. Az éhezés során az első 36 órában a máj/izmok glikogénraktárai kiürülnek, ezt követően kezdődik meg a zsírokból a ketontestek képződése. Az egészséges sejtek a szervezetben keringő ketonokat remekül hasznosítják alternatív energiaforrásként, ám a tumorsejtek ezen képessége redukált
– mondta dr. Menyhárt Otilia.
A böjt, melynek ideje 1-5 nap között változhat, egyes esetekben a kezeléssel járó mellékhatásokat is csökkenti
– összességében hatékonyabb a terápia, kevesebb mellékhatással, monda dr. Menyhárt Otília.
A kutatásuk során 10 éven át 2 ezer nőt vizsgáltak, és kiderült, hogy amennyiben az éjszakai böjtölés meghaladta a 13 órát, csökkent náluk az emlődaganat előfordulása.
A most közzétett kutatás fő üzenete az, hogy ha valaki az egészségét támogatná, csökkentse le a napi kalóriabevitelét 25-30 százalékkal. Ez ugyanis nemcsak ritkítja a keringési és anyagcsere-betegségek előfordulását, hanem a szervezetben lévő gyulladást, így a rák kialakulásának kockázatát is lecsökkenti, egyes állatkísérletek alapján akár 50 százalékkal.
Időszakos böjt témában olvasd el korábbi írásainkat: