A kutatók nagyon kíváncsiak arra a kérdésre: mely életkorban a legboldogabbak és legelégedettebbek az emberek? Éppen ezért több kutatás is született már a témában, lássuk, milyen következtetésre jutottak a szakértők!
Egy 2016-os kísérletben 1500 különböző életkorú embert kérdeztek ki fizikai, kognitív és mentális egészségükről. Az adatok alapján megállapították, hogy a 20-as és 30-as korosztály alacsonyabb boldogságszintről számolt be, mint a náluk idősebbek.
Egy másik tanulmányból, mely a Psychology Bulletin szakfolyóiratban jelent meg, kiderült, hogy az önbizalomszint 60 éves kor körül éri el a csúcspontját. Ez azért lehetséges, mert ebben a korban valószínűleg stabilabbak az emberek életkörülményei.
A harmadik ezzel kapcsolatos tanulmány arra mutatott rá, hogy a fiatalabb korosztályokba tartozók nagyobb valószínűséggel írják le a boldogságot feldobott, eksztatikus állapotként, míg az idősebbek azt mondták, akkor érzik magukat boldognak, amikor békések, nyugodtak vagy ellazultak.
Egy másik kutatásban képalkotó eljárással vizsgálták a különböző korúakat. Megállapították, hogy a kísérlet idősebb résztvevői csökkent aktivitást mutattak, amikor negatív tartalmú képeket mutattak nekik. Ebből arra következtettek, hogy az idősebbek negatív érzelmi ingerekre adott automatikus reakciója visszafogottabb volt, mint a fiatalabbaké.
A kutatások összességében arra jutottak, hogy a boldogság szintje életünk folyamán U-alakú görbét követ: a 20-as éveinkben van először csúcson, majd süllyedni kezd, és a középkorúság éveiben éri el a mélypontot, ezután azonban újra emelkedésnek indul, és a 60-as éveinkre újabb csúcsot ér el.
Még több életmóddal kapcsolatos cikk: