Nem is olyan rég, a ’70-es, ’80-as években még egészen másként nézett ki a konyhánk, és az, ami akkor modernnek számított, ma már csupán békebeli emlék. Tény, a modern háztartási gépeknek köszönhetően kevesebb időt töltünk a konyhában, ami néha valós segítséget jelent, de közben elveszik a konyhai lét azon bája, amire annyira szívesen emlékszünk vissza.
Ezt láttad?
Retro gyerektányérok és bögrék - ti miből ittátok a főzött kakaót?
Elektromos kenyérszeletelő
Az elektromos konyhai kenyérszeletelő létjogosultságát néhányan ugyan megkérdőjelezték, mégis majdnem mindenki beszerzett egyet. Diszkrét berregése hozzátartozott a reggelekhez, csak úgy, mint az Omnia és az Otthon kávé illata. De akkor is hallatta a hangját, ha épp vendégek jöttek, és szendvicseket készítettünk, amit Piros Arannyal koronáztunk meg.
Kenyérpirító és grillsütő
Persze, a kenyérszeletelő nem árválkodott magában: jó szomszédja, a kenyérpirító követte, amiben a pirítósokat készítettük. Azon kívül, hogy ha nem figyeltünk, előfordult, hogy a pirítás szenesedésbe fordult át, sok macera nem volt az eszközzel, és gyorsan elvégezte a dolgát. A pirítóst aztán fokhagymával alaposan bedörzsölve, meleg teával leöblítve falatoztuk.
Az előbbivel rokonságban álló grillsütő is sokunk konyhájában ott figyelt. Habár az alsó tálca rendszerint eldeformálódott, az odaégett étellel pedig meg kellett küzdenünk a tisztítás során, mégis szerettük. A legjobb melegszendvicsek ebben készültek!
Tekerős habverő
A rendszerint narancssárga, piros és citromsárga foglalattal ellátott NDK-s habverőre azt ismondhatnánk, hogy komoly előrelépést jelentett a hagyományos változathoz képest, de ez nem lenne igaz.Tény, a külleme alapján egészen újszerű technikát ígért, de a gyakorlatban igen hamar kiderült: nem lehet olyan gyorsan tekerni, hogy a habverés valóban produktív legyen. Ettől függetlenül egészen szórakoztató volt a kurblis habverő, legalábbis gyerekként.
NDK-s robotgép
Aztán megérkezett az üstökös, az NDK robotgép: a korabeli háziasszonyok számára ez a kisgép képviselte a csúcstechnológiát. A többféle keverőfejjel, dagasztófejjel, habverővel ellátott robotgépből olyan változat is létezett, amihez üvegmosó is járt. Ez a remekbe szabott szerkezet szorgosan dagasztott, tojáshabot vert, a piskótához elkeverte a cukrot és a tojássárgáját, és a megfelelő keverőfejjel akár pépesíthettünk is.
Mákdaráló, húsdaráló
Szinte minden családban volt egy, a felmenőktől örökölt ősrégi mákdaráló és húsdaráló. Gyerekként csodálattal néztük, ahogy a szüleink ráapplikálják az asztallap szélére, majd elkezdik tekerni. Az, hogy a satu odaszorítsa a darálót, külön technikai tudást igényelt, persze, így is előfordult, hogy nem egyszer meglazult. Az biztos, hogy ha a művelet előtt nem hajtottuk fel a viaszosvászon terítőt, nyomot hagyott.
Kávédaráló
Anno a kávéfogyasztás legalább olyan természetes volt, mint az, hogy a hitlerszalonnát kiskéssel ettük, magában. Ha szemes kávét vettünk, két lehetőségünk volt: vagy a közértekben daráltuk meg, vagy beszereztünk otthonra egy saját kávédarálót. Persze, utóbbinak több előnye is volt, hiszen a masinával mákot és diót is darálhattunk, amivel kiválthattuk a dédi, nagyi tekerős darálóját.
Kotyogós vs. elektromos kávéfőző
Ugyanúgy, ahogy a szódásszifon, a kotyogós kávéfőző is újra divatba jött, és tény, a benne főzött kávénak valóban más az íze. De néhány évtizede a fémesen csillogó kotyogósok mellé megérkeztek az elektromos kávéfőzők, koruk Dolce Gustoi és Nespressoi. Sokáig pöfékeltek, fújtattak, gőzöltek, mi pedig csak úgy döntöttük magunkba a rettentően édes sűrített tejjel ízesített feketét.
A modern technológia megjelent a kávézásban is
Turmixgép
A háziasszonyokat a robotgép mellett a turmixgép is a bűvkörébe vonta. Tény,az a decibel, amin megszólalt, fülsüketítő volt, és a működés közben egy sajátságos szagot is kibocsájtott, de imádtuk.Ennek a gépnek köszönhetően nyáron, a málna- és eperszezonban literszámra ittuk aturmix italokat, télen pedig banánnal, naranccsal vegyítettük a tejes itókát.
Kukta
Bár nem kisgép, de kihagyhatatlan, hiszen a legtöbbünk konyhájában még mindig ott figyel egy kukta a ’80-as évekből. Van, akinek a szekrény mélyén vár türelmesen arra, hogy újra húsleves vagy pörkölt rotyogjon benne, de legalább annyian használjuk még ma is. Csak úgy, mint a régi képcsöves tévékre, ezekre a kuktákra is jellemző, hogy bár kimentek a divatból, a funkciójukat maradéktalanul ellátják, így jó eséllyel majd csak az unokáink fognak megválni tőlük. Hacsak meg nem tartják ők is ereklyének.
Szódásszifon
Ugyanez igaz a szódásszifonra, ami ma már újra reneszánszát éli, és szódagépeket is beszerezhetünk szinte bármelyik áruházban, a jó öreg szódásszifon emlékét azonban egyik sem tudja elhomályosítani. Gyerekként házi málnaszörppel ittuk vagy bolti macissal, a felnőttek a fröccshöz engedtek belőle, persze, magában is legurítottunk néhány pohárral a buborékos szomjoltóból.
Vájling
A vájling akár egy kakukktojás is lehetne, de valójában nagyon is megalapozott a jelenléte. A mosogatógépek megjelenése előtt, 30-40 éve még sok vidéki háztartásban nemcsak a tepertőt tároltuk benne, hanem vájlingban öblítettük el az edényeket, tányérokat. Ezzel kétség kívül sokkal több vizet spóroltunk, mint bármelyik energiatakarékos mosogatógéppel.
Ezeket olvastad már?
Így nézett ki a konyhánk a '80-as években
A padlót linóleum, az asztalt viaszos vászon borította, a falakon pedig dísztányérok lógtak műanyag szőlőfürtökkel váltakozva. Nektek hogy nézett ki a konyhátok?
Petrás GabriellaEmlékszel még a nagymama vájlingjára?
Nagyszüleink konyhájában valószínűleg még mai napig fellelhető egy piros vagy fehér vájling. Nálunk fontos szerepe volt a retró konyhai eszköznek. Ti mire használtátok?
Fenes GábrielCímlapkép: Fortepan
Retró sonkás melegszendvics