A legélesebb kések a fiókban: így ápold vágóeszközeid, hogy örök életűek lehessenek

Egy jó konyhai kés akár évtizedekig is hű társunk tud lenni a főzésben, ahhoz viszont, hogy a pengék mindig élesek és rozsdamentesek maradjanak, mi magunknak is be kell tartanunk néhány szabályt. (x)

Talán nem is gondolunk bele, de egy konyhai késkészlet alapvető és meghatározó eleme tud lenni a főzésnek, könnyebbé és élvezetesebbé tudja tenni a konyhai feladatokat akkor, ha jó minőségű és egyben ápolt pengéjű vágóeszközöket használunk. Ha nem is egy egész életen át, a jó kések akár évtizedekig is képesek szolgálatban maradni, minden csak attól függ, mi mennyire vigyázunk rájuk. Hogyan mossuk, milyen gyakran élezzük, min és mit vágjunk velük? Mutatjuk is!

A tisztítás

Az eszközök tisztítása kardinális kérdés, nem mindegy ugyanis, hogyan mossuk le a pengéket. Még a legedzettebb rozsdamentes acél is a károsodás jeleit mutathatja akkor, ha például állandóan mosogatógépben tisztítjuk meg a pengéket. Bár a mosogatógép gyors és hasznos eleme egy modern konyhának, a késekkel nem áll túl jó viszonyban: A hosszan tartó, forró és vegyszeres tisztítózuhany – noha egy-két mosás alkalmával még nem vesszük észre – rövid idő után is képes károsítani a pengéket.

Ha lehetséges, a hosszan tartó mosogatószeres áztatást is kerüljük. Bár ezek a kemikáliák közel sem olyan erősek, mint a mosogatószeres tabletták vagy gélek, nem igazán létezik olyan fém, amelynek kifejezetten jót tenne a hosszú órákon át tartó fürdetés.

Amennyiben lehetséges, a késeket rögtön használat után mossuk el meleg vízzel. Mosogatószert a szennyeződések lemosásához használhatunk, a lényeg az azonnali, alapos tisztításon valamint szárításon van. Különösen lényeges az azonnali tisztítás akkor, ha sózott, pácolt vagy savas közegű ételeket vágtunk fel, ezek az anyagok ugyanis további károsodást tudnak okozni a fém felületeken. Mosás után mindig töröljük el száraz konyharuhával a késeket, így biztosan nem árthatunk nekik.

Fenés és élezés

Bár két nagyon hasonló eljárásról van szó, mégsem lehet azt mondani, hogy a fenés és az élezés ugyanaz. A késeket élezni akkor szükséges, ha már úgy érezzük, elkopott a kések éle, ilyenkor lehet újra beállítani az élszöget, és valóban egy kicsit új életet lehelhetünk a pengékbe.

A fenőacél ezzel szemben inkább szinten tartja a vágóeszköz élét, valamint segít javítani a kisebb csorbulásokat. A fenés mozdulatait az internetről is könnyen eltanulhatjuk, de az élezésnél sem feltétlenül kell rögtön szakemberhez fordulni, kerámiagörgős késélezővel otthon, kezdőként sem okoz majd problémát az életlen kések élezése.

Vágás

A kés hosszú életének titka a vágásban is rejlik. Szeleteléshez, aprításhoz mindig használjunk fa vagy műanyag vágódeszkát, lehetőleg sose vágjunk a konyhapulton (a munkalapon is látszani fog, a késünk is kicsorbulhat tőle), valamint mellőzzük a kemény anyagból készült, inkább díszítőelemként alkalmazható vágódeszkák használatát is.

Az sem mindegy, mit vágunk. Egy jó kés sok mindenre képes, de ne higgyük, hogy mindent elvág. Csontokat, műanyagot, evésre nem alkalmas anyagokat ne a konyhai késsel próbáljunk meg kettévágni, ez ugyanis a pengék károsodásához vezethet, és még balesetveszélyes is lehet.

Tárolás

A kés nem a konyhai fiókba való, különösképpen nem érdemes egy tárolóba tenni azt más evőeszközökkel. Az ok egyszerű, a kés más fémekkel találkozva és kavarodva könnyen kicsorbul, és mi is megvághatjuk magunkat evőeszközválogatáskor. Számos módon tárolhatjuk ma már ezeket az eszközöket, a fa késtartók, blokkok és a falra szerelhető mágneses tartók is kitűnően szolgálnak tárolási célokra.

Ápolás

Amennyiben minden lehetőséget szeretnénk kihasználni ahhoz, hogy késeink tökéletesek legyenek, érdemes őket kényeztetni egy kicsit. A japán kardmesterek egykoron kaméliaolajjal óvták a pengék élességét, emellett ma pedig már számos antibakteriális, ezüstmolekulás karbantartó szerrel óvhatjuk nagy becsben tartott eszközeinket.

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...