Az élelmiszerpazarlás korunk egyik legkomolyabb problémája. Csak Magyarországon évente 1,8 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe, miközben százezrek éheznek. A Magyar Élelmiszerbank célja a pazarlás és a szegénység elleni küzdelem. Az Egyesület évente több ezer tonna élelmiszert ment meg és juttat el a rászorulókhoz. Cikksorozatunkban ők osztják meg tudásukat az olvasókkal, körüljárva, mit tehet az egyén a pazarlás ellen.
A fogyasztás első lépése a vásárlás, nézd meg, mit javasol az Élelmiszerbank ebben a témában:
- Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a pazarlás megelőzésében a legfontosabb a tudatosság. Ez vezéreljen mindenkit a bevásárlás előtt és alatt is.
- Gondoljuk át, mit fogunk főzni a héten, a kutatások szerint többet vásárolnak és dobnak ki azok, akik nem terveznek.
- Mérjük fel az otthoni készleteket, tekintsük át, mi az, ami hamarosan lejár, úgy tervezzünk, hogy ezeket felhasználhassuk. Gondoljuk át, mit szeretnénk főzni, amiben az otthoni alapanyagok is felhasználhatóak.
- Ez alapján készítsünk pontos bevásárlólistát, így minden belekerül majd kosarunkba, ami szükséges, de semmi, ami felesleges.
- Nagyon fontos, hogy ehhez tartsuk is magunkat a bevásárlás során, ne befolyásoljanak az akciók. Hiszen hiába volt olcsó a termék, ha utána nem használjuk fel, megromlik és pocsékba megy, így semmit sem spóroltunk.
- Soha ne menjünk éhesen vásárolni! Sokak számára ismerős lehet a helyzet, ha az ember éhes, sokkal több mindent megkíván a polcokról és hajlamos indokolatlanul sok élelmiszert megvenni.
- Amiből lehet, az előre csomagolt helyett válasszuk a csomagolatlan, kimért termékeket, így pontosan annyit vehetünk, amennyire szükségünk van. Ha a zöldséghez, gyümölcshöz viszünk magunkkal kis zacskót, a csomagolási hulladék is kevesebb lesz.
- Figyeljünk a lejáratra! Törekedjünk arra, hogy a minél hosszabb lejárattal rendelkező termékeket válasszuk, ne vegyünk meg semmit közeli lejárattal, ha nem fogyasztjuk el napokon belül. Ha viszont tudjuk, hogy felhasználjuk, akkor nagyon tudatosan csökkenthetjük az élelmiszerpazarlást a lejárat közeli termékek megvásárlásával.
- Fontos a vásárlás időzítése is. Ha van rá mód, ez legyen az utolsó állomás, mielőtt hazamegyünk, ne utaztassuk sokáig az élelmiszereket, különösen a hűtendőket. Ezeket amint hazaértünk, pakoljuk el a hűtőbe.
Kövessétek az Élelmiszerbankkal közös sorozatunkat, hogy minél kevesebb élelmiszer menjen veszendőbe! A következő részben a tárolás rejtelmeiről olvashattok majd. Amellett, hogy otthon odafigyelsz a pazarlásra, itt támogathatod az Élelmiszerbank élelmiszermentő tevékenységét, hogy minél több felesleg eljuthasson a rászorulókhoz.
Ezeket olvastad már?
11 étel, amely korlátlan ideig eláll
Tudtad, hogy van egy pár élelmiszer, ami gyakorlatilag egy örökkévalóságig eláll, és közben megtartja a minőségét? Ha nem, akkor most figyelj, mutatjuk, mit ne dobj a kukába!
NosaltyMit tehetünk az élelmiszerpazarlás ellen? Most induló cikksorozatunk ebben nyújt...
Az élelmiszerlánc szinte minden szakaszában pocsékba megy valami. Állítsuk meg a pazarlást! Segítsük a hazai szervezetet, akik a jó ügy legnagyobb éllovasai!
Nosalty850 kiló kidobandó zöldség 1 áruházból 1 nap alatt -...
Fontos riportot készített az Index, végigkövetve az áruházak által kidobott élelmiszerek útját. Pedig a kereskedelmi hulladék elenyésző a háztartásihoz képest.
Rosanics Petra2000 tonna felesleggé vált élelmiszer
Miért dobjuk ki az élelmiszert, amit emberi fogyasztásra termelünk? Mégis ezt tesszük, az alábbi számok elképesztőek. Támogassuk együtt az Európai Uniós célok megvalósulását!
Nosalty