Lehetetlennek érzik az élelmiszerboltok nyereséges működését Magyarországon egyes nagy, külföldi hátterű kiskereskedelmi hálózatok illetékesei. Szerintük a kormány olyan intézkedéseket hozott az elmúlt időszakban, ami kifejezetten számukra nehézzé teszi az életet. Az élelmiszerboltokra több új törvény is vonatkozik, többek között ezek miatt is fordultak az Európai Bizottsághoz segítségért.
„A magyar kormány által meghatározott körülmények között egyszerűen lehetetlen fenntartható módon nyereségesen működni” – nyilatkozta a Politiconak egy nagy külföldi hátterű magyarországi kiskereskedelmi hálózat névtelenséget kérő illetékese.
Véleményéhez csatlakozott a legtöbb nagy külföldi üzletlánc: az Aldi, a Lidl, a Penny Market, a Spar, az Auchan és a Tesco is hasonlóan éreznek.
A kiskereskedelmi láncok elsődleges problémája a nemrég szélesített árstop rendelkezés, de ezen kívül megemlítettek két másik törvényt is, ami megnehezíti a nyereséges működést.
Az egyik az a tavaly decemberi parlamenti döntés, amely szerint 48 órával a lejárati dátum előtt ellenszolgáltatás nélkül be kell szolgáltatnia a 100 milliárd forint feletti éves forgalmú láncoknak az élelmiszereket. Ezzel párhuzamosan amúgy a kiskereskedelmi különadó mértéke 2,5 százalékról 2,7 százalékra emelkedett.
A másik törvény keretében a válságkezelésre és a költségvetési helyzet javítására hivatkozva 2,7%-ról 4,1%-ra emelték ezen szereplők számára a különadó kulcsát (a 30-100 milliárd forint közötti árbevételű szereplők számára a 0,4%-os adókulcs 1 százalékra emelkedett, míg az ez alatti kategóriában változatlan maradt az adókulcs).
Címlapkép: Bloomberg/Getty Images
Hírek, érdekességek, újdonságok: