Közvetlenül egyelőre nem gyakorol komoly hatást az orosz-ukrán háború a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari piacra, közvetetten azonban tovább növelheti az élelmiszerárakat – állapították meg az OTP Agrár szakértői.
A problémát az okozhatja, hogy Ukrajna nemcsak a világ vezető napraforgóolaj-exportőre, hanem a búza, az árpa, a repce és a kukorica esetében is a világ öt legnagyobb exportőre között van.
Európai Uniós viszonylatban is igen komoly szerepe van Ukrajnának, hiszen az EU negyedik legnagyobb külső élelmiszer-beszállítója, és gabona- és növényi olajimportjának mintegy negyedét biztosítja az uniónak, beleértve a kukoricának csaknem felét.
Globális problémát okozhat
Amennyiben elhúzódik a konfliktus, az nemcsak a helyi élelmiszer-termelésre lesz hatással, de a globális kereskedelmet is negatívan érintené a kieső kínálat miatt, és világszerte növelhetné az élelmiszerárakat
Ha egy kicsit elmerülünk a világ legfontosabb alapvető élelmiszereinek piacain, nemzetközi adatokból is látható, hogy búzából például a konfliktussal érintett országok közül Oroszország a 3-ik legnagyobb termelő, Ukrajna pedig a 9-ik. A kukoricatermesztésben Ukrajna a 6-ik és Oroszország a 10-ik.
Bár világszinten nem ezek a legfontosabb termesztett növények (hanem a rizs és a cukornád), de a nyugati világban mégis a búza és a kukorica a meghatározó.
Európában főleg a gabona, tehát a kenyér, péksütemény, tészták, kekszek, italok, míg Észak-Amerikában (különösen Mexikóban) pedig a kukorica (lepények, popcorn, cereáliák, italok).
Az OTP Agrár szakértői szerint összességében a háború megzavarhatja az élelmiszertermelést és az élelmiszer-kereskedelmet a régióban, egyes létfontosságú áruk (búza, napraforgó) globális készleteinek szűkülését eredményezheti, ezen kívül tovább súlyosbíthatja a globális élelmiszer-inflációt, és az állattartók helyzetét is tovább ronthatja, ha tartósan magas világpiaci árakat eredményez a háború.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: