Rekordszinten voltak az élelmiszerárak az előző évben, derült ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) csütörtöki jelentéséből. Az árváltozást figyelő index 28 százalékos növekedést regisztrált, ezzel megdőlt a 10 évvel ezelőtti csúcs. A szervezet az élelmiszerárak helyzetén kívül növekvő keresletről és akadozó ellátási láncokról is jelentést tett.
Világszinten emelkedett néhány, a FAO által vizsgált alapélelmiszer ára a tavalyi évben. Átlagosan 28,1%-os emelkedést jelzett az index, ami öt alapanyag árát figyeli:
- növényi olajok
- szemestermények
- húsfélék
- tejtermékek
- cukor
Ezek összesítéséből kiderült, hogy az elmúlt 10 évben egyszer sem volt ilyen magas szinten az élelmiszerek ára: utoljára 2011-ben jeleztek hasonló szintet, akkor az index 131,9 ponton állt. A 2021-es adat ezt közelítette meg, ugyanis az évi átlag 125,7 pont volt.
A tavalyi év két másik csúcsot is hozott: a szemestermények 2012 óta most voltak a legdrágábbak, míg a növényi olaj átlagos ára is rég ért el ilyen szinteket.
A FAO jelentése alapján a legtöbb élelmiszer esetében nagyot nőtt a kereslet, ami a világszintű termelési problémákkal összejátszva hozta el az áremelkedést. A tejpor, baromfi, növényi olajok és az árpa iránt kifejezetten nagy volt tavaly az igény.
Szintén aggasztó megfigyelés, hogy 2021-ben több országban is hírt adtak az élelmiszerellátás akadozásáról.
Hírek, érdekességek és furcsaságok a nagyvilágból: