5 élelmiszer, amit nem mosol meg, pedig nem ártana

A főzés nulladik lépése az alapanyagok megmosása: így gondoskodhatunk arról, hogy az étel nemcsak finom, de biztonságosan fogyasztható is lesz. Vannak egyértelmű esetek, az alábbiak nem ezek közé tartoznak: nézzük, mit kell még a csap alá tartani!

Vannak, akik véresen komolyan veszik az élelmiszerek megmosását, míg mások egy fokkal lazábban állnak a dologhoz – mindenesetre annyit érdemes leszögeznünk, hogy ez az apró lépés sokat számít a megfőzött végeredmény szempontjából. Ha kimarad az élelmiszerek megmosása, változhat az étel íze, állaga, külleme. Kerüljük el ezeket a helyzeteket, öblítsük le az alábbi alapanyagokat is!

Rizsmosás a mosogatónál
5 élelmiszer, amit nem mosol meg, pedig kéne

Konzerv hüvelyesek

A babok, borsók, csicserik, amelyeket fémdobozban veszünk a boltban, mind sós főzőlében érkeznek. Ez fogyasztható ugyan, azonban nem a legkívánatosabb, ezért érdemes alaposan lemosni a nyálkás, opálos levet, nehogy mellékíze legyen az ételünknek.

Egyszerű bableves

Ha olcsón szeretnénk egy szívmelengető levest a téli napokra, akkor ez az egyszerű bableves egy szuper választás.

Száraz hüvelyesek

Azokat a hüvelyeseket is csap alá kell tartanunk, amelyek főzését mi fogjuk elvégezni. Ennek azonban teljesen más oka van: itt nem a főzőlé mellékízétől kell megszabadulnunk a mosással, hanem a szemekre ragadt esetleges portól, kosztól. A hüvelyesek áztatása során pedig a felszínre úszó szemektől, hulladékoktól is megszabadulhatunk.

Gabonák

A rizs, bulgur, köles és egyéb gabonák felszínén keményítő található, ami a főzés során beleolvad a főzővízbe – amikor pedig ez elpárolog, a keményítő nem távozik vele, hanem a gabonaszemekre ragad. Ettől lesz a rizsköret ragadós, egybeállt tömb: ha nem szeretjük ezt az állagot, feltétlenül mossuk meg jó előre a gabonát.

Csomagolt saláták

A salátakeverékek általában mosva kaphatók a boltokban, azonban a fóliába vagy dobozba zárt rukkola, bébispenót és egyéb zöldek (tehát nem keverékek) gyakran mosásra szorulnak.

Ne mossuk meg azonban egyszerre az egészet, kivéve, ha mind elfogyasztjuk – a vizes levelek ugyanis gyorsan bepunnyadnak, szavatosságuk drasztikusan lecsökken.

Savanyúságok

Nem kell minden esetben megmosni a savanyú káposztát, céklát, gyöngyhagymát: egyedül akkor járjunk el így, ha valamilyen ételbe főzzük bele a zöldségeket, és nem szeretnénk, hogy az ecetes vagy fermentált lé túlságosan savanyúvá tegye a kész fogás aromáját.

Laktató rizssaláta

Ha akad némi maradék rizs a konyhában, ne dobjuk a kukába, inkább készítsünk belőle gazdag, maradékmentő rizssalátát. Az alábbi recept csupán egy javaslat, a salátához bármit ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippek várnak itt:

Legújabb receptek

Vegán almáspite

Egy klasszikus süteményt, az almáspitét készítjük el teljesen vegán módon. Ebben a videóban lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan készíthetsz szaftos, fűszeres tölteléket és ...

Szaftos vegán brownie

Tej és tojás nélkül is lehet ugyanolyan isteni, csupacsokis, szaftos brownie-t sütni, ráadásul furcsa alapanyagok sem kellenek a dologhoz. Az alábbi egyszerű recept pikk-pakk hozzájuttat ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 élelmiszer, amit nem mosol meg, pedig nem ártana

A főzés nulladik lépése az alapanyagok megmosása: így gondoskodhatunk arról, hogy az étel nemcsak finom, de biztonságosan fogyasztható is lesz. Vannak egyértelmű esetek, az alábbiak nem ezek közé tartoznak: nézzük, mit kell még a csap alá tartani!

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...