A túl sok kortizol, azaz stresszhormon jelenléte a szervezetben megnövekedett éhségérzethez vezethet, ami miatt többet eszünk. Maga az evés viszont képes csökkenteni a kortizol szintjét a szervezetben, épp ezért sokan tudat alatt is az evést használják stresszcsökkentésre, saját maguk megnyugtatására. De hogy tudjuk megkülönböztetni, hogy valóban éhesek vagyunk, vagy csak azért ennénk, mert a kortizol szintje túlságosan is megnövekedett?
Őket nassolhatod:
Fodroskel-chips
Fodros kelből készítettünk egy szuper egészséges chipset, ami olyan lett, hogy nem lehet abbahagyni! A recept roppant egyszerű, percek alatt elkészül és a végeredmény egy olyan chips, ami ...
Egyedényes, mindenmentes sült zabkása
Pillanatok alatt összedobható reggeli, ami ráadásul elejétől a végéig egyetlen tálban készül. A banántól tartalmas és laktató, a bogyós gyümölcsöktől savanykás, míg a ...
Tabouleh, az arabok kuszkusz (vagy bulgur)salátája
A tabbouleh egy hagyományos arab fogás, de az egész Közel-Keleten előszeretettel készítik más-más formában. Tabouli névre is hallgat, és egy szuper, friss, gazdag kuszkuszsaláta, ezt ...
Kattints a képre, és tanuld meg a jeleket!
4 árulkodó jel, hogy nem az éhség, hanem a stressz miatt eszel
Hirtelen és kontrollálhatatlan evéskényszer
Az egészséges fizikai éhség fokozatosan alakul ki: evés után szépen, lassan kezdesz újra megéhezni, a tested jelzi, hogy hamarosan újra ételre van szüksége. Amikor eszel, akkor érzed, hogy egyre inkább eltelsz, és ha jóllaktál, abba is hagyod az étkezést. Ezzel szemben a stresszevés hirtelen gondolatként üti fel a fejét, és addig nem tudsz megnyugodni, amíg meg nem eszel egy darab csokit vagy bármilyen nasit.
Túlevés
A stresszevők általában képtelenek időben abbahagyni az evést. Gyakran észre sem veszik, hogy fizikailag már tele vannak, és szinte rosszullétig esznek még ezt-azt. Mivel sokan az ételtől várnak egyfajta megnyugvást, kielégülést, amit valós stresszhelyzetek állítottak elő, az mindig csak egy hamis elégedettség lesz, épp ezért a lehető legtovább és legtöbbet kell enni ahhoz, hogy megmaradjon a pillanatnyi nyugalom.
Bizonyos ételek utáni vágyódás
Amikor fizikai éhséget érzünk, általában nem vágyunk nagyon specifikus dolgokra. Akár egy banán is megteszi addig, amíg nem jön el a következő főétkezés. A stressz okozta éhséget egyes, jellemzően magas cukor- és szénhidráttartalmú ételek utáni vágyódás jellemzi.
Evés utáni bűntudat
Amikor a stresszevés átveszi az irányítást, az ember képtelen racionálisan leállítani magát. Az evés nyújtotta kielégülés a legfontosabb, és amikor ez megtörténik, bűntudat lesz úrrá rajtunk. Szembesülünk azzal, hogy mit és mennyi mindent ettünk, ráadásul ez gyakran fizikai rosszulléttel is párosul, ami még inkább növeli a szégyenérzetet és a bűntudatot.
Egészséges témák itt: