Ez lehet az oka annak, hogy hideg időben éhesebb vagy

Az időjárás befolyásolhatja az étvágyadat, de az összefüggés nem annyira egyszerű, hogy ha hideg van, akkor éhesebb leszel.

Télen, a hidegben sokkal jobban esnek az embernek a meleg, nehéz ételek, mint nyáron – a melegben inkább könnyű, friss fogásokat kívánunk, és az is gyakoribb, hogy kevésbé vagyunk éhesek, mint egyébként. Ez egyébként egy valós jelenség, és természetes, hogy a világ minden pontján a hideg évszakban esznek többet az emberek. De miért?

Hidegben az embernek több energiát kell felhasználnia ahhoz, hogy melegen tartsa magát

Az egyik legegyszerűbb ok az, hogy a szervezetnek több energiát kell felhasználnia ahhoz, hogy hidegebb környezetben is melegen tartsa magát, különösen akkor, ha még remegünk is odakinn, annyira hideg van. Ha valaki olyan helyen él, ahol nincs hideg téli, a normálisnál alacsonyabb hőmérséklet hatása ugyanez.

Túl sok biológiai bizonyítékunk nincs arra, miért vagyunk éhesebbek télen, annak ellenére, hogy tudjuk, hogy létezik, és azt is, hogy nagyjából miért történhet. Először is, bár az ember valóban eléget némi plusz kalóriát, hogy melegen tartsa magát, ez a mennyiség elhanyagolható. Az Obesity Reviews folyóiratban megjelent 2019-es tanulmány szerint nagyon kevés kutatás folyik arról, hogy a hideg időjárás valójában hogyan befolyásolja az emberek általános kalóriabevitelét. Más tanulmányok azt találták, hogy bár a hideg hőmérsékletnek való rövid távú expozíció növelheti a teljes energiafelhasználást, jelentős eltérések mutatkoznak az alanyok között (ami azt jelenti, hogy a különböző emberekre eltérő hatással lehet a hőmérsékletváltozás).

A megnövekedett étvágy másik lehetséges oka az lehet, hogy a hideg befolyásolja a hormonjainkat. A Nutrition & Metabolism folyóiratban megjelent 2019-es tanulmány megállapította, hogy a leptin (a teltségérzetet előidéző hormon) szintje magasabb volt melegebb, és alacsonyabb hidegebb hőmérsékleten az emberi szervezetben.

A Frontiers in Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány kifejti, hogy a cirkadiánritmusok változása számos hormon keringési szintjét befolyásolhatja, a cirkadiánritmust pedig a fénymennyiség változása is befolyásolhatja az évszakok váltakozásánál.

A hormonok is közrejátszanak a jelenségben

Különösen a leptin és a ghrelin (egy olyan hormon, amely éhségérzetet okoz) szintje ingadozik az évszakok függvényében. Ennek a kutatásnak az eredményei azonban azt sugallták, hogy a 2019-es tanulmány eredményeivel ellentétben a leptinszint valóban emelkedett télen, míg a ghrelin szintje csökkent. További kutatásokra van szükség az évszakok, a hőmérséklet és a hormonszintek, különösen a leptin és a ghrelin közötti összefüggések tisztázására.

Vannak még elképzelések arra vonatkozóan, hogy az evés átmenetileg megemeli a testhőt, ez pedig a hidegben nagyon hasznos, illetve arra is, hogy a szénhidrátok hangulatjavító hatással rendelkeznek, ami a D-vitaminhiányos, sötét évszakokban jól jöhet. Egyikre sincs azonban perdöntő tudományos bizonyíték – annyi biztos, hogy a jelenség létezik, de még nem sikerült megtalálni a pontos okát.

Forrásunk volt.


Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasnod:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...