Az egzotikus zöldség, amit mindenki imád, ha megkóstol

A világ egy részén a leghétköznapibb zöldségek között tartják számon, olyan elterjedt, mint nálunk a burgonya, máshol pedig nemhogy nem fogyasztják, szinte egyáltalán nem is ismerik. Az okra egészséges, finom, könnyen feldolgozható, rendkívül sokrétűen használható zöldség, amivel érdemes megismerkednünk.

Az észak-afrikai eredetű, a mályvafélék családjába tartozó okrát a világ számos táján megtalálhatjuk: a trópusi, szubtrópusi országokban kezdték el termeszteni, mára pedig Indiától Ausztráliáig, Amerikától meg egészen Afrikáig elterjedt. Európába elsősorban importálni szokták, de Magyarországon már a termesztésével is kísérleteztek.

Így néz ki az okra

A fiatal, zöldes-sárgás, paprikára emlékeztető, kellemesen húsos, belül zsenge, kicsit nyálkás állagú termést nagyon sokrétűen használják, hiszen íze kellemesen enyhe, sokakat a zsenge cukkinire emlékeztet, viszont főzés során kevésbé válik pépessé.

Remek saláták, savanyúságok, levesek, főzelékek, egytálételek készíthetők okrából. Görögországban magjából olajat sajtolnak, a bolgárok gyivecs vagy gyuvecs néven is ismert és közkedvelt étele is belőle készül. Vannak vidékek, ahol az érett okrát zsinegre fűzve kiszárítják, és télire így tartósítják. A friss növényt leszedés után legkésőbb három-négy nappal érdemes elfogyasztani, utána hamar veszít rugalmasságából, és megpuhul.

Rántott okra

Hol szerezhetjük be?

Itthon nagyobb élelmiszerboltok különlegességeket áruló polcain konzerv formában is megtalálhatjuk, de török, indiai vagy más delikátüzletekben, egzotikus zöldségeket és gyümölcsöket áruló piacokon is találhatunk friss példányokat.

Miért egészséges?

Az okrának egyrészt nagyon magas a rosttartalma, mégis könnyen emészthető, nem puffasztó étel, C- és K-vitaminban valamint ásványi anyagokban gazdag zöldség, aminek friss, még kissé éretlen példányait nyersen, salátának elkészítve is fogyaszthatjuk.

Természetes sűrítő

Ahogy már írtuk, az okra felszeletelés után nyálkássá válik a növényből kiszabaduló nedveknek köszönhetően, amit számos ételben ki is használnak, ugyanis remekül be tudja sűríteni az ételeket anélkül, hogy szétesne, vagy pépessé válna. Szószokat, mártásokat, egytálételeket épp ezért előszeretettel sűrítenek okrával, hiszen a zöldség hozzáadásával kiváltható a lisztek és más sűrítőanyagok használata.

Persze van, amikor ez a sűrítő tulajdonság épp a hátrányára válik az okrának.

Ha nem akarjuk, hogy az okrával vagy okrából készülő leves főzelékké váljon, felszeletelés után áztassuk citromos vagy ecetes vízbe, vagy a főzőléhez adjunk citromot vagy ecetet, ha a recepttől nem üt el nagyon.

Sütve is csodás

Vannak, akik csak frissen, grillezve fogyasztják, de érdemes kipróbálni a sörtésztában kisütött okrát is, mert friss mártogatósokkal vagy épp fűszeres szószokkal is igen finom. A növény két végét kell csak lecsippenteni, egyébként az egésze fogyasztható, a magok épp úgy ehetők, mint a húsa, sőt, ezek adják meg jellegzetes állagát és ízét.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekes alapanyag itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek