A főzelékekről a legtöbben eleve azt gondoljuk, hogy egészséges és kiegyensúlyozott étkek, pedig nagyon nem mindegy, hogy hogyan készítjük el. Sok múlik az alapanyagként válaszott zöldségen, a rántás vagy habarás mikéntjén, a válaszott feltéten, és persze nem elhanyagolható tényező az ízesítés sem. Azonban ha mindezekre figyelünk, könnyen szintet léphet a legegyszerűbb főzelékféle is, az apró módosítások pedig pillanatok alatt hasznos új szokásokká válhatnak.
Fancsikai Eszter, aki maga is elsősorban növényi alapú élelmiszereket fogyaszt, ezúttal egy egyszerű-de-nagyszerű zöldbabfőzeléket készített a Nosalty konyhájában. Mivel nincs szezonja a zöldbabnak (ahogyan a legtöbb zöldségnek), most fagyasztottból készítettük, de szezonban természetesen érdemes friss alapanyagokkal dolgozni. Ha pedig inkább a sárgahüvelyű vajbabot kedvelitek, azzal is ugyanúgy működik a recept. Fontos viszont, hogy ha mirelit alapanyaggal dolgozunk, előtte olvasszuk ki és öblítsük át, így sokkal jobb íze lesz a főzeléknek!
Ízesíteni természetesen akárhogyan lehet, egy kellemes fűszerköményes-füstölt paprikás kombóval azonban biztosan nem lövünk mellé. A babérlevél még mindenképpen dukál bele, ha pedig igazán finom főzelékre vágytok, akkor kezdjétek azzal, hogy a finomra aprított hagymát és fokhagymát alaposan lepirítjátok!
Ha pedig szó esett már az egészségesebb sűrítésről, erre többféle módszer is létezik. Ha szűkebben mérjük a főzőlét, akkor akár saját magával is besűríthetjük - csak szedjünk ki egy-két merőkanál babot-levet és turmixoljuk össze tetszés szerinti tejföllel, tejszínnel, vagy ezek növény alternatíváival. Eszter most a Dr. Oetker Creme Vega növényi krémét használta, ami a tejfölhöz hasonló savanyúságot kölcsönöz a főzeléknek, ami remekül passzol a köményes-paprikás fűszerezéshez.
Ha inkább klasszikusabban habarnánk, akkor érdemes a lisztet gluténmentes kukoricakeményítőre cserélni. Vagy használhatunk egyéb, alternatív liszteket is - Eszter például csicseriborsólisztet használ, ami remekül sűrít, a feltétként készített tofuhoz pedig úgyis szükség lesz rá. Bármilyen keményítő vagy alternatív liszt mellett is döntünk, az fontos, hogy a babhoz visszaöntve forraljuk egy-két percig még, hogy a lisztes íz távozzon a főzelékből.
Feltétnek ezúttal gyors, fűszeres pirított tofu került a tetejére, amihez a tofukockákat először kókuszolajba, utána pedig fűszeres csicseriborsólisztbe forgattuk bele. Sütőben ez bő 10 perc alatt ropogósra sül, a főzeléknek pedig nem csak ízben remek kiegészítője, de fehérjében is gazdag, így laktatóvá és táplálóvá varázsolja az amúgy nagyon könnyed főzeléket.
Ezek a praktikák azonban nemcsak a zöldbabfőzeléknél működnek: próbáljátok ki ilyen módon a zöldborsót, a fejtett babot, a lencsét vagy akár a felesborsót!
A vegán zöldbabfőzelék teljes receptjét mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ha még több vegán receptet próbálnál ki, készítsd el ezeket a finomságokat is: