Van, aki frissen és üdén ébred reggelente, mások viszont a sokadik szundi után is alig tudnak kikelni az ágyból. Az őszi időjárás, a napfényes órák számának csökkenése, a sötét reggelek pedig még inkább megnehezítik az ébredést. Szerencsére azonban néhány egyszerű trükkel könnyedén fog indulni a nap.
Kattints a képre a galériáért!
6 egyszerű szokás, ami megkönnyíti a reggeli ébredést
Tedd távolabb az ébresztőt
Ideális esetben a reggeli napfényre kelhetünk, de a hétköznapokban legtöbbször sajnos a telefonunk vagy egy óra csörgése ébreszt minket. Ha közvetlenül az ágy mellett tartjuk az ébresztőnket, megvan a lehetőségünk arra, hogy újra és újra benyomjuk a szundit, és visszaaludjunk. Érdemes a telefont, vekkert az ágytól messzebbre helyezni, hogy mindenképp ki kelljen kelnünk, amikor megszólal az ébresztő.
Ha már egyszer kibújtunk a meleg paplan alól, könnyebben fog menni az ébredés, és a reggeli készülődésre szánt időnk sem megy el szundítással.
Reggeli jutalom
Tervezz be olyan dolgokat a reggeledbe, amiért érdemes felkelni. Legyen az egy gyors reggeli séta, egy finom péksüti a kedvenc kávézódban vagy egy fejezet az új könyvedből, nem számít. A lényeg, hogy legyen motivációd az ébredésre, és jutalmazd meg magadat, ha sikerül időben kikelned az ágyból. Lehet, hogy plusz fél óra alvás csábítónak tűnik, de egy kis reggeli énidő sokat segíthet abban, hogy jobban érezd magadat mentálisan, és könnyebben induljon a nap.
Mozgasd át magad
Persze nem kell hajnalban maratont futni, vagy az edzőterembe sietni ébredés után, de egy kis reggeli mozgás megdobja az energiaszintedet, és egész nap jobban érzed majd magadat a bőrödben. Nyújts egy kicsit, csinálj meg néhány jógagyakorlatot, vagy menj el kocogni. A mozgás beindítja a vérkeringést, és megdobja a pulzust, így nem fogod azt érezni az ébredés utáni órákban, hogy semmi energiád.
Felejtsd el a képernyőt
A mesterséges fények hatással vannak a melatonintermelésre, erős lámpafény mellett a testünk kevesebb hormont termel, mivel azt hiszi, hogy még nappal van, és ébren kellene lennie. Emellett az élénk fények az ágy körül az alvásminőségre is negatív hatással vannak, így fáradtabban kelünk fel reggel, ha a tévé vagy a számítógép előtt alszunk el. Lefekvés előtt már ne telefonozzunk, filmezzünk, inkább válasszunk egy könyvet, és meleg fényekkel világítsunk.
Készülj fejben is a lefekvésre
Sokan még este foglalkoznak munkaügyekkel vagy gondolnak át fontos magánéleti kérdéseket. Ha lefekvés előtt még olyasmivel foglalatoskodunk, ami a teljes figyelmünket megköveteli, nehezebben fog menni az elalvás. Estére inkább nyugtató, pihentető programokat tervezzünk be, vegyünk egy fürdőt, meditáljunk vagy olvassunk. Ha jól alszunk, a reggel is könnyebben jön majd.
Hagyd el az esti italt
Egy hosszú nap végén jól esik meginni egy pohár bort vagy egy üveg sört. Az alkohol sokaknak segít az elalvásban és a relaxációban. Azonban az alkoholfogyasztás rontja az alvásminőséget, alkohol hatása alatt nem tudunk mélyen aludni, könnyebben felriadunk éjjel, és reggel kialvatlanul ébredünk. Épp ezért törekedjünk arra, hogy lefekvés előtt 2-3 órával már ne fogyasszunk alkoholt.
Még több az egészségről: