Viszonylag hamar megtanulja mindenki, hogy 37 Celsius-fok felett hőemelkedésünk van, 38 felett pedig lázunk – de lehet, hogy a dédunokáinknál már teljesen mások lesznek a határértékek, kiderült ugyanis, hogy az emberi testhőmérséklet az évek során folyamatosan csökken. A közelmúltban két kutatás is kimutatta, hogy ez a tendencia létezik, csak azt nem sikerült kideríteni, hogy miért is lehet így, és milyen tempóban jelentkezik ez a csökkenés.
Az egészséges testhőmérsékletet Carl Reinhold August Wunderlich német tudós határozta meg még 1851-ben, ő úgy gondolta, hogy nagyjából 36,8 Celsius-fokos egy átlagember teste. Azt azért már eddig is sejtettük, hogy ez a majdnem 37 fokos hőmérséklet nincs kőbe vésve, sok minden függ például attól, hogy valaki mennyi idős, milyen nemű, merre él, sőt, még attól is, hogy milyen munkát végez. A fiataloknak és a nőknek magasabb a testhőmérsékletük, ugyanez a helyzet azokkal is, akiken több a felesleg, és mindenkinek melegebb a teste a nap későbbi óráiban. Egy ember testhőmérséklete a nap folyamán egyébként is folyamatosan változik. A 36,8 Celsius-fok helyett inkább a 36,6 fok a reálisabb, ezt már egy korábbi brit tanulmány is kimutatta.
Csakhogy folyamatos csökkenés mutatkozik az elmúlt évszázadok során, sőt, már akár az elmúlt húsz évben is. A Stanford Egyetem kutatása szerint például Wunderlich számításai nem voltak hibásak, csak egy korábbi állapotot mutattak, ami azóta megváltozott. A kutatásból kiderült, hogy az 1800-as évektől kezdve a férfiak testhőmérséklete évtizedenként egy folyamatos 0,03 fokos csökkenést mutatott, ez összesen a kutatási adatgyűjtés kezdete óta 0,59 Celsius-fokot jelent. Ugyanez a helyzet a nőknél, csak ott 0,32 Celsius-fokot csökkent a testhőmérséklet az 1890-es évek, azaz az adatgyűjtés kezdete óta.
A frissebb kutatás az amazóniai tsimanéket vizsgálta, ez egy híresen egészséges őslakos törzs Amazónia bolíviai részén. Náluk is kimutatták, hogy az adatgyűjtés 2001-es kezdete óta igen gyorsan, évente 0,05 Celsius-fokkal csökkent a népcsoportnál a testhőmérséklet. Még akkor is maradt ez az eredmény, ha a törzs legegészségesebb felső tíz százalékát vizsgálták.
Egyelőre nem tudni pontosan, hogy mi az oka ennek a folyamatos csökkenésnek, valószínűleg ahhoz lehet köze, hogy az életkörülményeink folyamatosan javultak, egészségesebbek vagyunk, mint régen, valamint a gyógyszerek és az egészségügy fejlődése állnak a háttérben.
Ezeket olvastad már?
Erdőből az asztalra: az őrségi Pajta étterem séfjével, Farkas Richárddal...
Az őrségi Pajta a magyar gasztronómia egyedülálló szereplője - a szezonalitásra-regionalitásra építő étterem koncepciójáról Farkas Richárd séffel beszélgettünk.
NosaltyMost érdemes enni: itt a gyönyörű DATOLYASZILVA, más néven kakiszilva
Furcsa, kevéssé ismert gyümölcs, amivel azonban a vérbeli gasztrománok kezében és receptjeiben egyre többet találkozhatunk. Mi is ez a vicces nevű sárga szépség?
NosaltyMiért érdemes tárkonnyal fűszerezni az ételeket?
A tárkony zamatos, évelő fűszernövény, amely leginkább az erdélyi, a francia és az angol konyhában népszerű. A főzéshez, sütéshez a francia tárkonyt (Artemisia dracunculus) használjuk.
Jenei GrétaEzek lesznek 2021 meghatározó trendszínei a konyhában
Izgalmas színekkel, meglepő konyhai trendekkel startol el a 2021-es szezon. Milyen színek lesznek az igazi befutók? A nagyobb festékgyártó cégek már meg is jósolták!
NosaltySzerző: Stuth-Nagy Niki