Nagyon tudunk félni az égett ételtől, a feketére, szenesre kozmált ebédtől, persze valahol jogosan: az elpazarolt alapanyag bűntudatára és a kudarcérzetre rátelepszik az egészségügyi faktor is (hiszen manapság már mindenki tudja, milyen kockázatokkal járhat az égett étel elfogyasztása, így néha még az alaposabban megpirított kenyerünket is percekig kapargatjuk kényszeresen, mielőtt megkennénk vajjal), az így kiváltott reakciócsomag tehát abszolút érthető. Mégis, bizonyos esetekben érdemes túllépni ezen az averzión, és hagyni, hadd kapjanak kicsit oda a forróságban az alapanyagok. Legalábbis az alábbiak.
Nézd meg galériánkban, mely alapanyagoknak áll jól az odaégetés!
6 alapanyag, ami égetten is finom, ha nem finomabb
Póréhagyma
A hagymák általában nem viselik jól a leégetést: ilyenkor túlzottan kesernyések lesznek, ráadásul, ha alapként használjuk őket, ezt a kellemetlen aromát átadják az egész ételnek is. A póréhagyma azonban valahogy mintha kivételt képezne e szabály alól: alapból édesebb, több cukor van benne, ami karamellizálódni tud. Hagyjuk bátran, hadd lépje túl egy picit a barnulás-égés határát.
Kelek, káposzták
Sokan nem kedvelik a káposztaféléket, pont azért, mert egyszerűen párolva szegényesebb, akár kellemetlennek is mondható oldaluk jön elő, míg sütve-pirítva, enyhén lekapatva átváltozik bennük minden levél egy karamellizáltan édeskés, enyhén kesernyés csodává. Mindegy, hogy levest, salátát vagy rakottast készítünk velük, tegyük ki őket komolyabb hőkezelésnek.
Paprika
Persze nem a TV-fajtáról van szó, hanem bármelyik húsos, piros színű paprikáról: kápiáról, kaliforniairól, pritaminról – ezek a sütőben édeskésre sülnek, de az sem baj, ha egy kicsit hosszabb ideig hagyjuk őket a tepsin, egész addig, míg fekete foltok jelennek meg a héjon. Ez a füstös íz kiválóan áll majd a zöldségnek, mindegy, hogy mártogatós, szendvicskrém vagy krémleves válik belőle.
Padlizsán
Szintén csoda történik a sütőben, ha kicsit megfeledkezünk a szépen lassan elszenesedő padlizsánjainkról – ezzel a módszerrel imitálhatjuk azt a kellemes aromát, amit a grill faszenén vesz fel az alapanyag, ráadásul anélkül, hogy tüzet kéne gyújtanunk. A füstös aroma igazán különlegessé teszi majd padlizsánkrémjeinket, de bármilyen más fogást is.
Isteni receptek égett alapanyagokkal:
Füstös padlizsángnocchi sültparadicsom-szószban
A gnocchi egy gyors, szinte elronthatatlan házi tésztaféle, amit ráadásul kényünkre-kedvünkre alakíthatunk. Én most a krumplit cseréltem ki benne füstös padlizsánra, és a végeredmény ...
Ajvár, a Balkán paprikakréme
Ha a Balkánon megkérdezünk valakit arról, hogy merre kóstolhatjuk meg ezt a jellegzetes mártogatóst, biztosan tud egyszerre több helyet is mutatni nekünk. Náluk az ajvár olyan, mint ...
Balzsamecetes égetett kelbimbósaláta
Ne ijedjünk meg az "égetett" jelzőtől, a kelbimbónak (és a legtöbb káposztafélének) nagyon jól áll, ha kissé odakapatjuk. Ez ebben a meleg salátában is így van, ami pár perc alatt ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További izgalmas (néha hajmeresztő) konyhai tippek várnak itt: