7 egészségügyi ok, ami miatt mondj le a feldolgozott ételekről

A feldolgozott élelmiszerek látszólag jó megoldásnak tűnnek, ha nincs időnk főzni, azonban egészségünk érdekében többször is érdemes átgondolni, fogyasszuk-e őket.

Az eddig sem volt kérdés, hogy a házilag megtermelt alapanyagok és a saját magunk által készített ételek sokkal egészségesebbek a boltban vásárolt, feldolgozott élelmiszereknél. Bár a gyorsaság mellettük szól, igencsak ártalmasak egészségünkre nézve.

A JAMA Pediatrics folyóiratban megjelent anyagban dr. Robert Lustig, egy kaliforiniai egyetem gyermekorvosa és a gyermekkori elhízás kutatója 7 módot vázolt fel, amelyek leírják, hogy a feldolgozott élelmiszerek táplálkozási szempontból miként különböznek a feldolgozatlanoktól – írja a dívány.hu.

A szakértő szerint ezek az ételek négy területen is ártanak a fogyasztóknak: növelik a finomított szénhidrát fogyasztását, megemelik az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, szennyezik a környezetet, az általuk bekövetkező egészségügy problémák miatt pedig fogyasztóik többet költhetnek orvosi ellátásra.

7 egészségügyi ok, ami miatt mondj le a feldolgozott ételekről

Ezek az ételek tömeggyártásúak, tételenként és országonként konzisztens, speciális összetevőket használnak elkészítésükhöz, előfagyasztott makrotápanyagokból állnak, emulgeáltak maradnak, és hosszú eltarthatósági vagy fagyasztási idővel rendelkeznek. A gyermekorvos további 7 pontban foglalta össze, hogyan ártanak nekünk ezek az élelmiszerek.

Alacsony rosttartalom

A feldolgozott élelmiszerekben sokkal kevesebb rost van, mint a feldolgozatlanokban. A rostok elengedhetetlenek az egészség szempontjából, hiszen rendkívül fontos szerepet játszanak az élelmiszerek bélben való felszívódásában és az emésztésben.

Túl kevés ómega-3

Sajnos ómega-3 zsírsavtartalmuk is nagyon alacsony ezeknek az ételeknek. Ezeket a zsírsavakat az szervezet olyan vegyületekké alakítja át, melyek gyulladáscsökkentő hatással bírnak.

Ebben bezzeg bővelkedik

A feldolgozott élelmiszerek rengeteg ómega-6 zsírsavat tartalmaznak, amelyek bár hasonlóak az ómega-3-hoz, a szervezetben arachidonsavnak nevezett gyulladásgátló vegyületté alakulnak. Ideális esetben ómega-6 és az ómega-3 zsírsavak arányának az étrendben egy az egyhez kell lennie, azonban egy tipikus amerikai étrendjében az ómega-6 és az ómega-3 aránya 25:1, ami így viszont már kedvez a gyulladásos állapotok kialakulásának.

Csekély vitamin

Az ilyen élelmiszereknek nagyon alacsony a vitamin- és ásványianyag-tartalma, ezek az úgynevezett mikrotápanyagok. Ilyen például a C- és E-vitamin is, melyek antioxidánsként működnek, és segítenek megelőzni a sejtkárosodást.

Megannyi emulgálószer 

Először is fontos tisztázni, mik azok az emulgálószerek. Ezek azok a szerek, amelyek segítenek megakadályozni a zsír és a víz szétválását az élelmiszerekben. Sajnos rengeteg van belőlük a feldolgozott élelmiszerekben. Ezek a vegyületek detergensként működnek, és eltávolíthatnak egyfajta nyálkahártyát, amely kibéleli a beleket, védve a sejteket. Emiatt bélbetegség és ételallergia is kialakulhat.

A feldolgozott élelmiszerek táplálkozási szempontból rengeteg mindenben különböznek a feldolgozatlanoktól

Túl sok mindenből

A feldolgozott élelmiszerekben túl sok nitrát, só és etanol található. A nitrátok a szervezetben nitrozoureáknak nevezett vegyületekké alakulnak, melyeket bizonyítottan összefüggésbe hoztak a vastagbélrákkal. A túl sok só az étrendben nagyobb kockázatot adhat a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásához is.

Fruktóz sokaság

Az előre csomagolt ételek nagy mennyiségben tartalmaznak fruktózt, mely a cukor egyik fajtája, és ugyanúgy lebomlik a májban, mint az etanol. Előfordul, hogy a cukrot a „gyerekek alkoholjának” is nevezik, mivel manapság sok gyereknek vannak olyan betegségei, melyek az alkoholfogyasztáshoz köthetők. Ilyen például a zsírmájbetegség is, ami alkolholfogyasztás nélkül is kialakulhat a gyerekeknél, hála a túl sok cukornak.


Még több a feldolgozott élelmiszerekről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek