Szegény krumplinak nagyon rossz a marketingje, pedig alapvetően egészséges zöldség – csak az elkészítési módján van még mit csiszolni. Egy friss kutatás most azt mutatta ki, hogy többet is kellene ennünk belőle, segíti ugyanis az egészséges vérnyomás megőrzését.
Nézzünk szembe a ténnyel: a hagyományos sült krumpli sajnos soha nem lesz egészséges, és mindig az egészségtelen gyorskaja kategóriába fog tartozni. Maga a zöldség azonban kifejezetten egészséges, még úgy is, hogy viszonylag sok benne a szénhidrát – a diétázók számára ezért szokott tiltólistás lenni, pedig valójában egyáltalán nem kell félni tőle.
Olyannyira nem, hogy a Purdue Egyetem szakértői most kimutatták: a rendszeres krumplifogyasztás segít a vérnyomás szabályozásában, jobban, mint egyes étrendkiegészítők.
A titok a káliumtartalomban rejlik – korábbi kutatások is kimutatták már, hogy a káliumban gazdag étrend hozzájárul a szervezet nátriumháztartásának szabályozásához, vagyis megakadályozza, hogy felhalmozódjon a szervezetben az egészségtelen, sóban gazdag ételek fogyasztása esetén. A krumplifogyasztás ugyanakkor jobb megoldás, mint a kálium-étrendkiegészítők fogyasztása, legalább is ami a szisztolés vérnyomás csökkentését illeti.
A kutatásban 30 embert vizsgáltak, és azt találták, hogy még a sült krumpli fogyasztása sem növelte a vérnyomást – de csak akkor, ha az sütőben sült krumpli volt, és nem bő olajban, de ezt talán megjegyezni is felesleges. A krumplifogyasztás pedig összességében még csökkenti is még azoknak is a vérnyomását, akik a magas vérnyomásos problémák előszobájában járnak.
A szakértők megjegyezték, hogy a kálium vérnyomásra gyakorolt hatásáról nagyon kevés a tudományos kutatás, ez az első olyan tanulmány, ami az élelmiszerekben megtalálható kálium és a hipertenzió kapcsolatát vizsgálja. A kutatók szerint egy közepes méretű burgonya már fedezi egy felnőtt ember káliumszükségletének 10 százalékát.
Még több krumpli: