A szervezetet természetesen minden életkorban óvni és ápolni kell, ám kifejezetten fontos, hogy a 30-as éveidben tudatosan élj. Legyen szó étrendről vagy mozgásról. Miért? Mert az említett kor után a csontok elkezdenek veszíteni az ásványi anyagukból és sűrűségükből, illetve a korosodás az izomszövetekre is negatív hatással van. Az egészséges életvitel azonban többek között segít elkerülni a magas vérnyomást, amely, ha a 30-as években alakul ki, akkor a kutatások szerint megnövekszik a demencia és más neurodegeneratív szövődmények esélye. Szerencsére, ha felhagysz az alábbi 5 rossz szokással, akkor máris egészségesebb életet tudsz majd élni!
5 egészségre káros szokás, amivel muszáj felhagyni 30 felett
1. Kevés a D-vitamin- és a kalciumbeviteled
Mint említettük, a 30-as években a csontok elkezdenek veszíteni a sűrűségükből. Erre jelent megoldást, ha csonttámogató tápanyagokat, például kalciumot és D-vitamint fogyasztasz. A kalcium segít a csontok szilárdságának fenntartásában, utóbbi pedig még védő hatással is rendelkezik a csonttörések és a gyulladások ellen. Itt egy mennyei grillezett lazac recept!
2. Nem figyelsz a szív és a bélrendszer egészségére
Fontos, hogy elegendő mennyiségű teljes kiőrlésű gabonaféléket, „jó" zsírokat, gyümölcsöket, zöldségeket és halakat fogyassz, hiszen ezek mind hozzájárulnak a szív egészségének fenntartásához. Azért is praktikus sok rostot tartalmazó ételeket enned, mert ez az étrend csökkentheti a koleszterinszintet és segíthet a szervezetben lévő gyulladások enyhítésében. Sőt, a rostok a bélrendszer egészségének szempontjából is kulcsfontosságú szerepet játszanak. Próbáld ki ezt a menő mogyoróvajas datolyás zabkásareceptet!
3. Sok cukrot fogyasztasz
A szakértők szerint a magas glikémiás indexű szénhidrátok (fehér kenyér, cukor) fogyasztása a vércukorszint folyamatos emelkedését okozza, ami azzal jár, hogy többletinzulinra van szüksége a szervezetednek ahhoz, hogy eltávolíthassa a glükózt a vérből. Emiatt pedig túlzott zsírraktározás alakulhat ki.
5. Nem eszel elég fehérjét
A 30-as évektől kezdve az izomtömeg változásnak indul, így érdemes olyan ételeket enned, amelyek magas izomépítő tápanyagtartalommal rendelkeznek. Fogyassz rendszeresen görög joghurtot, hüvelyeseket és lencsét, tojást, túrót, tofut, halat, vagy baromfit. Ezzel biztosíthatod, hogy jóllakott és táplált leszel.
Készítsd el ezt az irtózatosan szaftos csirkemellet!
Még több a tudatos táplálkozásról: