Ahány diéta, annyi szigorú szabály. A paleósok a kőkorszak táplálkozási szokásait akarják követni, a ketogénezők szinte minden szénhidrátot száműznek az étrendjükből és még a legfenntarthatóbbnak tartott mediterrán diéta is ellenzi a feldolgozott ételek fogyasztását. Általános vélekedés a diétázók körében, hogy a cukor és a szénhidrát az oka minden gondunknak és bajunknak és ezeket a „bűnös ételeket” el kell hagynunk. De nem minden rossznak bélyegzett szénhidrát káros, sőt fogyasztásuknak számos pozitív hatása is lehet.
Nézd meg galériánkban azt a 6 bűnös szénhidrátot, amit valójában érdemes fogyasztanod!
6 „rossz” szénhidrát, amit valójában érdemes fogyasztanod
Fehér rizs
Veled is előfordult már, hogy csak azért vettél barna rizst, mert úgy gondoltad, ez az egészségesebb opció, pedig egyáltalán nem szereted az ízét? A fehér rizs számos kultúrában alapvető élelmiszer, és semmiképpen sem számít „rossz” szénhidrátnak. Az igaz, hogy a barna rizshez képest a fehér rizs már egy feldolgozottabb formája ennek a gabonafélének. A tisztítás során a rostok nagy részét eltávolítják a rizsszemekből, emiatt a fehér rizs tényleg gyorsabban szívódik fel, mint a barna változat. Ennek ellenére a fehér rizsnek is rengeteg pozitív tulajdonsága van, amik miatt érdemes fogyasztanunk. Alacsony a zsírtartalma, nem tartalmaz hozzáadott cukrokat és sót. Tápanyagokban gazdag, többek között kalciumot, vasat és magnéziumot tartalmaz. A rizs gluténmentes, így alapvető élelmiszer a gluténérzékenyek számára.
Kenyér
A diétázók szemében a kenyér bűnös élvezetet jelent, amit csak nagy ritkán engedhetnek meg maguknak azok, akik figyelnek a vonalaikra. Gyakran puffasztott rizzsel, pászkával vagy extrudált kenyérrel próbálják meg pótolni a friss, ropogós kenyeret. Bár igaz, hogy a feldolgozott, bolti fehér kenyér valóban nem valami tápanyagdús élelmiszer és a kalóriatartalma is igen magas, nem kell teljesen lemondanunk a kenyérről diétázás közben. Sokan szeretik a szénhidrátcsökkentett, teljes kiőrlésű, esetleg rozslisztből készült kenyereket. Ezek valóban kiváló alternatívái lehetnek a klasszikus fehér kenyérnek, de ha egy jó burgonyás kenyérre vagy félbarnára vágyunk, ezek a tömör és száraz termékek nem lesznek az igaziak. Szerencsére a kovászolás reneszánszát éli és számos pékség árul jó minőségű, kovászos pékárut. A kovászos kenyér fogyasztása egyedülálló egészségügyi előnyökkel járhat. Segíti az emésztést, támogatja az anyagcserefolyamatokat és jóllakottabnak is érezzük magunkat a kovászos kenyértől, mint az élesztős változattól.
Tészta
A tészta szintén nagy ellensége a diétázóknak, pedig azt egyedülálló fehérjeszerkezete miatt a szervezet lassabban emészti meg, mint az olyan feldolgozott szénhidrátokat, mint a fehér kenyér vagy a péksütemények. A lassabb emésztés alacsonyabb glükózválaszt eredményezhet, a legtöbb tészta alacsony vagy közepes glikémiás indexűnek tekinthető.
Kukorica
A kukorica rengeteg élelmiszer alapanyaga, sokszínű és változatos növény. Bár sokan azt gondolják, hogy a főtt kukorica hízlal, valójában a kukorica kalóriatartalma nem kimondottan magas, cserébe viszont rengeteg jótékony tulajdonsággal rendelkezik. A kukorica természetes forrása a luteinnek és a zeaxantinnak, két olyan anyagnak, amelyek támogatják a szem egészségét. A kukorica rostot, fehérjét és számos más tápanyagot is tartalmaz, köztük cinket, rezet és magnéziumot.
Banán
A banán megosztó gyümölcs a diétázók körében, magas cukortartalma miatt egyesek tiltólistás ételnek tartják, mások viszont minden reggelt banánturmixszal indítanak. Bár a banánnak valóban nem olyan alacsony a szénhidráttartalma, mint a bogyós gyümölcsöknek, egy közepes banánban is mindössze csupán 100 kalória van. Emellett 3 gramm rostot és rengeteg mikrotápanyagot, például káliumot, magnéziumot és C-vitamint is tartalmaz.
Burgonya
A krumpliról sokan mondanak le diétázás közben, pedig erre egyáltalán nincs szükség. Ha nem folyton olajban sült burgonyát eszünk, nem fogunk elhízni a krumplitól. Ez a gumós zöldség nemcsak szénhidrátot biztosít, de természetes rost-, C-vitamin- és káliumforrás is. Csupán arra figyeljünk oda, hogy vajas- vagy sültkrumpli helyett inkább héjában főtt vagy airfryerben, esetleg sütőben, kevés olajon kisütött burgonyát fogyasszunk.
Olvass még többet a szénhidrátról: