Az egészséges sütéshez szükséges alapanyagokat nem azért használom, mert divat, és nem azért, mert a családomban bárkinek ételintoleranciája van. Attól, hogy a megszokott alapanyagokat egészségesekkel helyettesítem, egyszerűen jobban érzem magam fizikailag és mentálisan is. Hogy miért? Biztosan ismered az érzést, amit akkor produkálsz, ha megeszel egy jó nagy szelet tortát. Nem, nem a bűntudatról beszélek, hanem arról a „nehézérzésről”, amit a finomított cukrok és olajok, a glutén vagy egyes tejtermékek kombinációi válthatnak ki.
Mandulaliszt
Nem étkezem gluténmentesen, de észreveszem a különbséget a szervezetemben, amikor glutént fogyasztok, és amikor nem. A mandulalisztet kifejezetten kedvelem, ugyanis gazdag mega-zsírsavakban, és fehérjét is ad a sütikhez. Sütéshez mindig szuperfinom mandulalisztet érdemes használni, a darabosabb változat pedig jól illik a pogácsákhoz, kenyerekhez. De nemcsak a fehérlisztet érdemes mandulalisztre cserélni, hanem a cukrot is érdemes egészségesebbre váltani.
Datolya- és kókuszcukor
A datolyacukor finomra őrölt, szárított datolyából készül. Az egész datolyához hasonlóan magnéziumot, káliumot, rostot és antioxidánsokat tartalmaz. A cukrot 1: 1 arányban érdemes helyettesíteni vele. A datolyacukor nem karamellizálódik, és több nedvességet is igényel. Ezért általában több olajat teszek a sütihez, vagy csökkentem a liszt mennyiségét, de olyan is előfordul, hogy fele-fele arányban használok datolya- és kókuszcukrot. A kókuszcukor glikémiás indexe alacsonyabb, mint a fehér cukoré. Olyan ásványi anyagokat is tartalmaz, mint a cink és a vas, valamint antioxidáns és prebiotikus élelmi rost is van benne. Mindezek egészségesebbé teszik a cukorfogyasztásunkat, de persze így sem nevezhető egészséges étkezésnek, ha sok cukrot viszünk a szervezetünkbe.
Ghee
A ghee-t vagy más néven tisztított vajat, vajzsírt több száz éve használják az indiaiak főzéshez és az ayurvédikus gyógyításban. Nemrég ismerkedtem meg vele, és többször kipróbáltam már. A ghee úgy készül, hogy a vajat felforraljuk, így távozik belőle a tejfehérje és tejcukor nagy része. A maradék vaj szívbarát, valamint gazdag a zsírban oldódó A-, D- és E- vitaminokban.
Mivel a vásárolt ghee drága mulatság, érdemes magunknak elkészíteni. A ghee sütéshez, főzéshez egyaránt alkalmas, ezért nyugodtan kísérletezhetsz vele te is.
Ezeket olvastad már?
Újra startol a #HÁZIMENZA: segítünk, hogy profi legyél a saját...
Ismét váratlan helyzetbe kerültünk, de segítünk, hogy legalább az otthoni sütés-főzés miatt ne fájjon a fejetek. Újra itt a #HÁZIMENZA, lépj be a Facebook-csoportunkba is!
NosaltyMinden, amit tudni szeretnél az üde kaporról - ne csak...
Tudtad, hogy a kaprot számtalan testi bajra használják a népi gyógyászatban?
Jenei GrétaHázi ketchup bármikor az évben - ezért egészségesebb a hőkezelt...
Tudtad, hogy a hőkezelt paradicsomban megsokszorozódik az egészségvédő likopin mennyisége?
Jenei GrétaEbben a kávézóban nemcsak kávét kaphatsz, de lelki segítséget is
A koronavírus idején ez most igazán jól jöhet néhányaknak.
Liptai Lilla