Sokan azt gondolják, hogy a fogyókúrákba, de akár az egészséges táplálkozásba sem fér bele, hogy este együnk. Ez egyes esetekben igaz is – például ha valamilyen időszakos böjtöt követünk, és az időablakunkon kívül esnek az esti órák – , de sok diéta igenis megengedi az egészséges nassolnivalókat, akár estére is. Sőt: a lefekvés előtti snackek elfogyasztásának még egészségügyi előnyei is lehetnek. A fehérjék elalvás előtti fogyasztása például elősegítheti az izomépítést alvás közben, az alacsony GI-vel rendelkező szénhidrátok pedig szabályozhatják a reggeli vércukorszintet.
Nézzük, milyen falatok után nyúlhatunk, ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, de az esti órákban mégis ránk tör a nassolhatnék!
Egészséges nassolnivalók, melyeket este is ehetsz
Étcsokoládé
Az étcsokoládénak nincs magas cukortartalma, és tele van antioxidánsokkal, így segít csökkenteni a vérkeringést, csökkenti a szervezetben jelen lévő gyulladásokat, és még a hangulatot is javítja. Mivel a jó minőségű étcsoki kifejezetten gazdag és krémes, sokat sem kell ennünk belőle ahhoz, hogy elégedettséggel töltsön minket el. Ha legközelebb ilyesmire vágyunk lefekvés előtt, válasszunk legalább 70% kakaótartalmú étcsokoládét.
Pisztácia
A héjas pisztácia remek éjszakai snack lehet: mivel a szemek kibányászása időigényes, nem eszünk meg belőle túl sokat. 30 gramm pisztácia körülbelül 50 darabot jelent, így bátran megehetünk belőle többet is, ami szintén az elégedettség érzéséhez vezet. A pisztácia ráadásul rostot, biotint, B6-vitamint, folsavat, tiamint, telítetlen zsírokat és növényi szterolokat is tartalmaz, amelyek rendkívül táplálóvá teszik.
Forró mézes tej
Vitathatatlan, hogy ez az egyik legnépszerűbb lefekvés előtt ital. És bár kutatások kimutatták, hogy inkább pszichológiai, mint fizikai hatása van a nyugodt alvásra, még így is sok embernél működik. Ha mézet adunk a forró tejhez, az növeli a cukortartalmát, ugyanakkor serkentheti azoknak a hormonoknak a termelését, amelyek megemelik a szerotoninszintet – ez pedig garantálja a jó közérzetet és a kipihentséget.
Fagyasztott áfonya
A fagyasztott áfonya éppúgy tele van antioxidánsokkal, mint a friss, hiszen általában az érettség csúcsán fagyasztják le. Ezt a változatot azonban könnyű tárolni, hiszen bármikor kikaphatunk egy marékkal a mélyhűtőből, a ropogóssága pedig igazi snack-élményt nyújt. Ráadásul tanulmányok kimutatták, hogy az áfonya javítja a szív és az agy egészségét.
Kelkáposztachips
Ha olyan sós ropogtatnivalóra vágyunk, ami kifejezetten egészséges, amiben nincs extra zsír és kalória, akkor a kelkáposztachips lehet az ideális választás. Ez a zöld leveles tele van A- és K-vitaminnal, valamint karotinoidokkal, amelyek segítenek a rák elleni küzdelemben. A kelchipset behinthetjük olívaolajjal, sóval és borssal, süssük ki, majd fogyasszuk még frissen!
Fehérjeturmix
Sűrű és krémes turmixot készíthetünk úgy is, hogy nincs tele zsírral és kalóriával: a megoldás az, hogy kazeint vagy tejfehérjeport adjunk hozzá. A kazein sűrítőszerként működik, és a kutatások rámutattak, hogy képes megakadályozni a túlzott izomleépülést egy kemény edzés után. A fehérje jótékony hatásait pedig jól ismerjük.
Mandula
Magas zsírtartalmuk miatt a dióféléket általában nem ajánlják estére, de egy 2012-es tanulmány kimutatta, hogy azok, akik mandulát ettek, 18 hónap alatt ugyanannyit fogytak, mint azok, akik nem. Ugyanakkor a mandulát fogyasztók összkoleszterin- és trigliceridszintje is javult, így bátran fogyaszthatjuk nyersen, pirítva és fűszerezve is – a chili és a curry például remekül illik hozzá.
Tökmag
Ha már magvakról volt szó, folytassuk is ezzel a sort: a pörkölt tökmag remek lefekvés előtti nassolnivaló. Egy adag belőle a napi ajánlott magnéziumbevitel közel 50%-át tartalmazza, ami több mint 300 ásványi anyagot jelent. Plusz, a magnézium egy relaxáns, azaz segít az éjszakai pihenésben. És mivel általában sósan árulják a tökmagot, csökkenthetjük az olyan egészségtelen nasik iránti vágyunkat, mint a burgonyachips.
Még több egészségcikk: