Ahány ember, annyiféle fogyókúra. Vannak, akik a ketóra esküsznek, másoknak az időszakos böjt válik be, és vannak, akik egyszerűen csak arra figyelnek, hogy több kalóriát égessenek el, mint amennyit bevisznek. De milyen egy egészséges fogyókúra, és mire figyeljünk oda, ha nem akarunk a diétázással ártani magunknak?
6 szempont, amire ha nem figyelsz, nem tudsz egészségesen fogyni
Nem kell kihagynod étkezéseket
Lehet, hogy úgy gondolod, a diétádba nem fér bele a reggeli: ébredés után iszol egy kávét, és csak délben eszel először, hogy ebédre több kalóriát vihess be. Vagy épp túl sokat ettél napközben, ezért vacsorára inkább már nem eszel semmit, csak iszol pár pohár vizet. Az étkezések kihagyása rövid távon megoldást jelenthet, de egyáltalán nem mondható egészséges gyakorlatnak. A szervezetünknek állandó energiaellátásra van szüksége, amit a rendszeres étkezéssel tudunk biztosítani. Emellett pedig könnyebben esszük túl magunkat egy-egy étkezés során, ha előtte hosszú órákon át megvontuk magunktól a táplálékot.
Nincs önsanyargatás
Minden olyan diéta és étrend, ami éheztetéssel, böjttel vagy épp drasztikus kalóriadeficittel jár, hosszú távon nem fenntartható, és komoly egészségügyi problémákat okozhat. Egy jól működő, egészséges fogyókúra nem a testünk sanyargatásáról, hanem egészségesebb és tudatosabb választásokról, életmódról szól.
Elfogadod, hogy nincsenek “jó” és “rossz” ételek
Az, hogy vannak tápanyagban gazdag és tápanyagban szegény ételek, tagadhatatlan. Ahogy az is, hogy bizonyos hozzávalók, elkészítési módok egészségtelenebbé tudnak tenni egy-egy fogást. Hiba azonban tiltólistára tenni bizonyos ételeket, és teljesen megvonni magunktól azokat. A megvonás gyakran vezet későbbi túlevéshez, ami bűntudatot okoz a diétázóban, sőt akár a fogyókúra feladásához is vezethet. Ha az esetek 80%-ában tartjuk magunkat egy egészséges étrendhez, a maradék 20%-ban pedig azt esszük, amit akartunk, emellett pedig odafigyelünk, hogy kalóriadeficitben legyünk, még mindig fogyni fogunk.
Nem használsz kétes táplálékkiegészítőket
A fogyókúrás készítmények piaca tele van kétes eredetű pirulákkal, csodaszerként hirdetett zsírégető teákkal és kapszulákkal. Ha valamilyen fogyást segítő táplálékkiegészítőt használnál, alaposan járj utána az adott készítménynek, működési mechanizmusának és lehetséges mellékhatásainak.
Nem minden gondolatod az étel körül forog
Egy fogyókúra komoly elhatározást igényel, az embernek oda kell figyelnie arra, hogy mit és mikor eszik. Ha azonban azon kapod magadat, hogy minden gondolatod az étel körül forog, hogy még be sem fejezted a reggelit, de már azon gondolkodsz, hogy mi legyen az ebéd, és állandóan azon aggódsz, hogy beleférsz-e a kalóriakeretedbe, valószínűleg túlzásba vitted a diétázást.
Még több életmódtipp: