Az egészséges és finom salátaöntet titka

Nem is gondolnánk, mennyi múlhat az önteten: nélküle csak száraz zöldek terülnek el a tányérunkon, vele élménnyé lesz a saláta ropogtatása. Megmutatjuk, mitől jó egy öntet!

Egy elrontott (pl. túl savas) öntet ehetetlenné teheti a legfinomabb zöldeket is, míg egy jól eltalált dresszing egészen más dimenzióba emeli a salátafogyasztást.

A jó salátaöntet:

  • szinte észrevétlenül vonja be a levélzöldeket,
  • harmóniában áll a zöldségekkel,
  • összetevői egyensúlyban vannak.

Mennyiség

Az sem jó, ha túl kevés az öntet, és nem vonja be teljesen a zöldségeket, de az sem szerencsés, ha tocsog az öntetben a saláta. Akkor optimális a dresszing mennyisége, ha átforgatva a salátát, nem marad vissza belőle semmi a tál alján. 4 adag salátához kb. 1,5–2 deciliternyi öntettel számolhatunk.

Ezeket olvastad már?

Hozzávalók

Az összetevők alapján a salátaöntetek két fő csoportját különböztetjük meg: az ecet-olaj-öntetek és a krémes öntetek (majonéz alapú, joghurtos, kefires stb.) közül választhatunk dresszing készítésekor.

Ecet-olaj-öntet (más néven vinaigrette vagy francia öntet)

  • Annál finomabb a végeredmény, minél minőségibb ecetet, ill. olajat használunk hozzá. Ma már szerencsére elképesztő szortiment tárul elénk a szupermarketekben, ha ecetet és olajat keresünk: balzsamecet, fehérborecet, almaecet és a gyümölcsös ecetek is kitűnő választás; klasszikusan lágy olívaolaj kerül bele, de kísérletezhetünk dió-, tökmag-, avokádóolaj használatával is, valamint a különféle fűszerolajak is finom ízt kölcsönöznek az öntetnek.
  • A hozzávalók mindig szobahőmérsékletűek legyenek.
  • Vagy kézi habverővel dolgozzuk össze a komponenseket egy tálkában, vagy még egyszerűbb a dolgunk, ha egy kis befőttes üvegben rázzuk össze a hozzávalókat.
  • Először az ecetben oldjuk fel a sót, mert az olajban nem oldódik, s csak ezután, lassan adagoljuk hozzá az olajos részt.
  • Hagyományosan az arányok: 3 rész olaj, 1 rész ecet. Ezen kívül só és némi frissen tört bors kerül a vinaigrette-be. Az emulzió tökéletesebb, ha adunk hozzá kevés mustárt is, ezt az ecettel és sóval keverjük ki az elején.
  • Ha az ecetes részt gyümölcslével (citrom, narancs vagy grépfrút) váltjuk ki, módosulnak az arányok: ilyenkor egy rész citrusléhez 1 rész olajat mérjünk.
  • Kóstolás nélkül nehéz lenne eltalálni a savas-olajos részek egyensúlyát, mielőtt késznek nyilvánítanánk, nyalintsuk meg az öntetet, és igazítsunk az arányokon, állítsuk be az ízeket.

Csirkemájas salátaöntet recept

Tipp

Készíthetünk egyszerre nagyobb mennyiségű ecet-olaj-öntetet is, lezárt üvegben, hűtőben tárolva 2 hétig eláll. Felhasználás előtt rázzuk össze, hogy a komponensek újra elegyedjenek!

Krémes öntetek

  • Itt az előzőekhez hasonló szigorú arányok nincsenek.
  • A krém alapja lehet majonéz, joghurt, kefir vagy akár tejföl is. Ez utóbbiak esetében is érdemes némi olajat keverni az öntethez a selymesebb eredmény érdekében.
  • Fűszerezés: sóval, borssal, és tetszés szerinti zöldfűszerekkel ízesíthetjük.
  • Ezek a textúrájú dresszingek jobban illenek a paradicsomhoz, uborkához, mint a levélzöldekhez.

Időzítés

Bármilyen dresszinget is használunk, fontos, hogy (néhány kivételt leszámítva, pl. coleslaw) csak közvetlenül tálalás előtt öntsük nyakon a salátát, és forgassuk át óvatosan, különben összeszottyad az egész.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...