Az egyik legnagyobb kihívás az egészségtudatos emberek életében a munkaidőre eső étkezések megoldása. A legjobb választás nyilván az, ha az ember előre készül és viszi magával a tízórait/ebédet/uzsonnát - de ezt nem sokan tudják kivitelezni minden áldott hétköznap. Biztos, hogy még a legtudatosabbak életében is akad jó pár nap, amikor vagy a munkahelyi menzáról vagy a házhoz szállítási kínálatból, esetleg a munkahely környéki utcák éttermeinek kínálatából kell kiválasztani az aznapi ebédet, uzsonnát.
Annak ellenére, hogy ma már - legalábbis a fővárosban - rendkívül széles a házhozszállításra is főző éttermek köre, és az utcai éttermek, bisztrók is egyre többen vannak - fittnessznek hirdetett menük ide vagy oda, nem könnyű egészséges, értékes tápanyagokban gazdag ebédmegoldásokat találni. Nem könnyű, de azért szerencsére ma már nem is lehetetlen!
Egészséges hedonizmus
A fővárosi V. kerületben bújik meg az Oh My Green nevű étterem, amely céljaként fogalmazza meg, hogy egészséges, teljes értékű, változatos és finom ételeket adjon vendégeinek. Mondanunk sem kell, de a kínálatuk messze-messze túlmutat a rizs nélküli fitness rakott brokkolin vagy a salátával körített rántott sajton.
A kicsit több mint egy évvel ezelőtt nyílt étterem nyári újítása az egészséges, friss alapanyagokból vendék által összeállítható tál, az ún. Oh My Green Bowl. Ez a ételtípus az elmúlt években vált népszerűvé az egészségesen táplálkozni vágyók körében, gyakorlatilag egy nagy/mély tál, amibe mindenféle földi jót belepakolhatunk - persze odafigyelve arra, hogy az összes értékes tápanyag képviseltesse magát. Az egész koncepció alapja, hogy a felhasználható alapanyagok körének csak a csillagos ég és a fantáziánk szab határt. Tipikus alkotói:
- teljes értékű szénhidrátok: pl. quinoa, árpa, kukoricadara,
- állati és növényi fehérjeforrások: csirke, garnéla, tonhal, tojás, hüvelyesek,
- friss vagy sült zöldségek
- krémes szószok: pl. hummusz, zöldfűszerkrémek stb.
Az Oh My Greenben kapunk tippeket előre összeállított tálakkal is, de ha inkább 100%-ban személyre szeretnénk szabni az ebédünket, ennek sincs semmi akadálya. Sokan gondolják, hogy kizárt, hogy ők jóllakjanak egy nagy zöldséges tál után, de nekik nincs igazuk, ezek a teljes értékű alapanyagok, ízletesen elkészítve tökéletesen telítenek - és szerencsére nem úgy, hogy ebéd után két órára kidőlünk a kajakómától.
De nem csak az ebéddel járunk itt jól
A kiegyensúlyozott táplálkozás egyik alapja a megfelelő napi étkezési ritmus: ha többször eszünk egy nap, kisebb adagokat, akkor egyenletesebben biztosítjuk szervezetünknek az energiát és a tápanyagokat. Ezért lenne fontos, hogy a főétkezések között a köztes étkezésekre - azaz a tízóraira és az uzsonnára is megfelelő figyelmet fordítsunk. Ennek ellenére a legtöbben ma nem tízóraiznak vagy uzsonnáznak - legalábbis tudatosan nem, hiszen azt azért tudjuk mindannyian, hogy az ebéd és a vacsora közötti időszak sokak kedvenc nassolási periódusa. Ilyenkor csúszik be egy kis keksz, egy szelet csoki, valami rágcsálnivaló vagy veszünk 10 dkg eztmegazt hazafelé a gyorspékségeknél.
Persze ez csak részben a mi hibánk, hiszen való igaz, hogy sem az élelmiszerboltok, sem az utcai büfék nem kínálnak egészséges uzsonna-alternatívákat, a leggyakrabban tényleg az a legjobb megoldás, ha veszünk egy banánt a sarki zöldségesnél.
Vagy - útbaejtjük az Oh My Greent, és akár már reggel vagy ebédidőben is megvehetjük itt az egészséges alapanyagokból összeállított, a mentesen étkezők számára is több alternatívát kínáló - és nem utolsósorban előre csomagolt, hordozható uzsonnánkat. Találunk az Oh My Green pultjaiban gyümölcsös krémeket, tápióka- és chiapudingot, muffinokat, energiagolyókat, a sós íz kedvelői pedig magos rágcsálnivalókat.
A fentieket látva valószínűleg mindenkiben felmerül a kérdés, hogy mindezért többet kell-e fizetni egy előre dobozolt, előző nap sokkolt-vákuumozott fittness-menü áránál? Igen, valamivel többet, de nem sokkal, hiszen 2000 Ft alatt ma már alig úszunk meg egy ebédet - ami ráadásul kétes minőségű alapanyagokból készül, és egyenízével finomnak sem mindig mondható. Arról nem is beszélve, hogy aztán a másnapos ebéd után mennyit költünk délutánonként az egészségtelen nasikra - és ezeknek hosszú távon milyen következményei vannak egészségünkre.