Az egyik legstabilabban álló tévhit az egészséges táplálkozással kapcsolatban, hogy jóval drágább, mint a hagyományos étrend. Ez persze nem igaz, nézzük, miért!
1. Egészséges?
Ezt is pedzegettük már egy párszor itt az Egészség rovatban, hogy nem feltétlenül (csak) az az élelmiszer az egészséges, aminek a csomagolásán megtaláljuk a "természetes", "bio", "paleo" stb. hangzatos címkéket. Időről-időre felbukkannak újabb és újabb alapanyagok, amelyek felkerülnek a szuperegészséges ételek listájának élére. Aztán pár év múlva elkopnak onnan.
Mi szakemberek sokkal szívesebben használjuk a kiegyensúlyozott táplálkozás kifejezést az egészséges táplálkozás helyett. Mondjuk én ez utóbbival még úgy-ahogy meg is tudnék békélni, azt azonban már én is nehezen viselem, ha egy-egy alapanyag bekerül az egészséges vagy az egészségtelen kategóriákba - minden tudományos háttér, ok nélkül, egy épp aktuális divatirányzatnak köszönhetően.
A jó hír, hogy bio, öko, paleo élelmiszerek nélkül, hagyományos alapanyagokból is össze lehet állítani tökéletes, kiegyensúlyozott étrendet. Ez nem jelenti azt, hogy nem érdemes kipróbálni a bulgurt vagy a kuszkuszt, a quinoát vagy a hajdinát, hiszen tápanyagtartalmuk valóban értékes, de ha ezek magas árával nem tudunk megbirkózni, akkor sem kell kétségbeesni, mert így is csinálhatjuk nagyon jól.
Olvastad már?
2. Hogyan spórolhatunk egészségesen?
- Sok zöldség és gyümölcs - az egészséges, kiegyensúlyozott étrend alapjai. Bárhol elérhetőek, rendkívül változatosan és egyszerűen elkészíthetőek, akár saláta, akár főzelék, akár leves, akár egytálétel formájában fogyasztjuk őket. Vegyük például a hüvelyeseket (lencse, szárazbab stb.), amelyek értékes tápanyagtartalmú, megfizethető áron rendelkezésre álló, bárhol elérhető, változatosan elkészíthető, egyértelműen egészségesnek tekinthető alapanyagok.
- Persze szezonálisan - árban és tápértékben akkor járunk a legjobban, ha az alapanyagokat szezonjukban vásároljuk. Akár előre is készülhetünk a szűkösebb hónapokra, hiszen a gyümölcsök, zöldségek egy része nyersen vagy minimális előkészítés (pl. blansírozás után) jól fagyasztható.
- Tervezzünk! Az élet minden területén a költséghatékonyság egyik alapja a tervezés. Ez fennáll az élelmiszer vásárlásra is, ha tudjuk mit szeretnénk enni, főzni a következő időszakban, pl. héten, akkor nagy valószínűséggel nem vásároljuk túl magunkat (kevesebb lesz a pazarlás) és meg tudjuk keresni az adott élelmiszerből az ár-érték arányban legkedvezőbbet. A nagyobb élelmiszerüzletekben érdemes körülnézni a sajátmárkás termékek között is, gyakran csak a csomagolás más, a beltartalom teljesen ugyanaz, mint a márkás hasonló termékeknél (pl. gyümölcslevek, tejtermékek stb.).
- A tervezés ráadásul megvéd minket a spontán vásárlástól is, ami jól jön a szupermarketben is, de a mindennapokban különösen, amikor épp egy pékség vagy egy cukrászda mellett sétálunk el vagy éhségünket az irodaházi büfé kínálatából csillapítjuk.
- Főzzünk! Igaz, időigényesebb, mint a menzai, éttermi étkezést, de ha megszerezzük a kellő rutint és találunk gyorsan elkészíthető recepteket, akkor nem lesz terhes az otthoni ételkészítés. Ne gondoljunk bonyolult ételekre, az egészséges étrend nem erről szól. Még a rezsit is beleszámolva is jóval olcsóbban kijövünk, mintha máshonnan szerezzük be egészséges ételeinket.
- Hasznosítsunk újra! Minden alapanyagot és ételt, ami az elkészítésének, felhasználásának bármelyik fázisában alkalmas a fagyasztásra, mentsünk meg. A maradék hétvégi ebéd vagy vacsora legyen bátran másnap a munkahelyi ebédünk. A kidobott étel a legdrágább.
- Együnk kevesebbet! Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend egyik alapja a megfelelő adagnagyság. Felejtsük el a hatalmas ételhalmokat, a nasikkal dugig tömött hűtőt, a rágcsákkal megpakolt kamrapolcokat! Ha ezeket nem vásároljuk meg, nem csak egészségünkkel, hanem pénztárcánkkal is jót teszünk!
Igyekezzünk nem bedőlni a trendeknek. Egy zacskó chipsz "bio" felirattal nem egészségesebb, mint egy adag nyers sárgarépa vagy zellerszár némi fűszeres joghurtos mártogatóssal.
(via)