Itt a tanévkezdés, újra nap, mint nap meg kell küzdenünk azzal, hogy mit csomagoljunk a gyerekeknek tízóraira. Sőt, a nyári szabadságok végeztével a felnőttek számára is visszaáll a hétköznapi menetrend - nekünk is napi szinten kihívást jelent a munkahelyi étkezésünk megoldása.
A legtöbben nem szeretünk hosszú órákat tölteni tervezgetéssel, főzéssel, pakolással - gyakran az egyszerű megoldások felé fordulunk. De persze szeretnénk egészséges ételeket fogyasztani - ezért esik sokak választása a gyerek tízóraijának vagy saját munkahelyi ebédjük összeállításánál a müzliszeletekre.
Lássuk, milyen is a hazai müzliszeletkínálat, "mit tudnak" ezek a termékek és, hogy valóban jó döntés-e ezeket fogyasztanunk kisétkezéseinkre?
Miért a müzliszelet?
Jellemzően azért, mert egészséges termékeknek gondoljuk őket: tele értékes gabonákkal, (aszalt) gyümölcsökkel, magvakkal. És persze azért is, mert könnyen hozzáférhetőek, kis kiszerelésben csomagoltak, bedobhatjuk őket a táskánkba, ahol akár egy egész napot is kibírnak.
Így teszteltünk
Azt eddig is sejtettük, de a bevásárlás során csak megerősödött ez a tény, hogy a hazai müzliszeletkínálat óriási. De tényleg. Van rengetegféle gyümölcsös, joghurtos, magvas, gluténmentes, csokis, zabpelyhes, mézzel készült, csökkentett cukortartalmú, ismert márkájú, saját márkás, kisebb, nagyobb kiszerelésű, bio és paleo, olcsóbb és nagyon drága is.
Annak érdekében, hogy értelmezhető legyen a tesztünk, mi most a gyümölcsös müzliszeletekre koncentráltunk (ez lehetett almás, epres vagy meggyes, erdei gyümölcsös vagy málnás, cseresznyés stb.), szándékosan hagytuk ki a csokisakat. Ezen kívül próbáltunk viszonylag szélesen meríteni, került a mintába "bárhol" beszerezhető müzliszelet, saját márkás termékek és ritkaságszámba menő biotermékek.
Összesen 16-féle szeletet vizsgáltunk, amiből kettő volt bioboltban beszerezhető ritkaság. A Cerbona termékek túlsúlya tükrözi a piaci helyzetet - megszámlálhatatlan típusú müzliszeletjük lelhető fel a boltokban - így mi is többfélét próbáltunk ki a gyártótól.
A pontozás szempontjai az alábbiak voltak:
- Érzékszervi vizsgálat - ezt 8 kolléga végezte, és kiterjedt a termék külcsínjére (látvány), az ízének édességére, a gyümölcsös íz karakterére és a szelet állagára (mennyire morzsálódik). Egy termék egy tesztelőtől max. 12 pontot kaphatott összesen.
- Tápérték vizsgálat - ezt a csomagolásokon fellelhető információk alapján én végeztem, elsősorban a cukortartalomra koncentrálva, hogy ne vesszünk el azért nagyon a részletekben - mégsem egy diplomamunkát kell megírjak. A pontozásnál az összehasonlíthatóság érdekében a 100 g-nyi termékben megadott cukortartalmat vettem figyelembe. Minél alacsonyabb volt a termék cukortartalma, annál több pontot kapott.
- Külön szempontként került pontozásra a hozzáférhetőség, azaz, hogy milyen könnyű beszerezni egy adott terméket, hiszen hiába lenne tökéletes egy biotermék, ha csak a fővárosban lehet kapni, ott is csak 1-2 bioboltban. A könnyebben, országosan hozzáférhető termékek magasabb pontot kaptak, mint a csak bioboltban beszerezhetőek.
- Emellett természetesen figyelembe vettük az árat is, a korrektebb összehasonlíthatóság miatt az adott termék 1 kg-nyi mennyiségre vetített árát. Minél olcsóbb volt a termék 1kg-nyi ára, annál több pontot kapott.
Az összpontszámok kiszámolásánál súlyozott átlaggal számoltunk, az érzékszervi teszt egyszeresen, a cukortartalom kétszeresen (végül is egészségesnek tekintett termékekről beszélünk), az elérhetőség, illetve az ár háromszorosan számított a pontozásnál - hiszen nem mindegy, hogy milyen könnyen tudunk hozzájutni a termékhez és mennyit fizetünk érte.
A tesztelés vakteszt volt, azaz a kollégák nem tudták, hogy melyik terméket kóstolják. Ilyen szépen előkészített kis tálakban kapták meg a tesztalanyokat és mellé a pontozólapot:
Lássuk az eredményeket!:
13. Really raw lifebar - cherry (47 g) - 59 pont
- A müzliszeletek Lamborghinije. Az érzékszervi vizsgálaton az abszolút nyertes volt, szép, finom - cserébe viszont egy darab 625 Ft, és csak speciális bioboltokban kapható. Azért néha ennénk - persze kár, hogy egy ebédnyi az ára. Kizárólag emiatt került az utolsó helyre.
- A csomagoláson az üzenetek sem hagyják bizonytalanságban a vásárlót: organikus, bio, vegán, teljesen nyers, gluténmentes és hozzáadott cukrot sem tartalmaz.
- A legmagasabb rosttartalmú termék a mezőnyben.
12. Fruchtschnitte Müsli "Genuss Plus" (Rossmann saját márkás) (40 g) - 72 pont
- Ezen a fehér borításon mindenki dobott egy hátast - olyan, mintha elfelejtettük volna levenni róla a csomagolást. Pedig ehető ostya van rajta! A gyümölcsös ízzel persze nem volt hiba.
- A Rossmann drogériák biopultjánál kapható, magas gyümölcstartalmú szelet, zabpehellyel, mézzel gyümölcsökkel.
11. Raw me - Mango (45 g) - 79 pont
- A legalacsonyabb cukortartalmú termék a csapatból - és az egyik kedvencem, bár tudom, hogy ez most nem számít.
- Speciális bioboltban vásároltuk, ahogy a címkén is látszik, teljesen nyers termék, nincs benne hozzáadott cukor, sem adalékanyagok, glutén- és laktózmentes, vegán étrendben is fogyasztható.
- Ráadásul finom is - mondjuk nem annyira mangó-ízű, Ágota kolléganőm szerint csipkebogyóízű.
- Hogy mégis miért került a rangsor végére? Mert ennek a darabnak az ára több mint 400 Ft volt, és biztos nem kapjuk meg a sarki közértben - legyen akármilyen egészséges választás is.
- Gyümölcstartalma 100%.
10. Giant Bar Strawberry (ma baker) (90 g) - 98 pont
- A müzliszeletek gigásza - a maga 90 grammos méretével. Anna kolléganőm szerint egy ilyen akár ebédre is elég.
- Emellett az egyik legmegosztóbb termék, volt, akinek ez lett a kedvence, és volt olyan is, akik kiköpte.
- "Olyan, mint a fűrészpor."
- Érdekes módon az ár-érték aránya nagyon kedvező, jobb, mint az ismertebb termékek nagy részének. (Ld. összefoglaló táblázat a cikk végén.)
- A cukrot sajnos ebből sem sajnálták ki, a csomagoláson díszlő szépséges eprek ellenére pedig gyümölcstartalma sem veri az egeket, mindössze 4,5%.
9. Meggyes müzliszelet (Tesco) (20 g) - 103 pont
- Az egyik legmagasabb cukortartalmú a vizsgált termékek közül - és sajnos az összetevőlista a glükóz-fruktózszörppel kezdődik - azaz ebből van benne a legtöbb.
- Az érzékszervi vizsgálaton sem teljesített túl jól, jellemzően túl édesnek, műízűnek találták.
- Gyümölcstartalma ~7%.
8. Gyümölcsös müzliszelet (Knusperone - Aldi) (20 g) - 104 pont
- A másik legmagasabb cukortartalmú a vizsgált termékek közül.
- "Tucatízű".
- Gyümölcstartalma ~15%, ami egész magasnak számít a többi, nem bio termékhez képest.
- A termék gyártója egyébként a Cerbona.
7. Cerbona magvas-gyümölcsös, glutén- és laktózmentes (35 g) - 115 pont
- Egy igazán kedvező ajánlat a mentesen étkezőknek, hiszen nekik minden termék jól jön - különösen, ha az üzletek széles körében, kedvező áron beszerezhető. A megszokottnál nagyobb méretű, viszont nem kell vagyonokat fizetni érte.
- A kollégák közül a legtöbbeknek a látvánnyal volt problémájuk, nem találták igazán étvágygerjesztőnek.
- Elképesztően sok magot tartalmaz, közel harmada tök-, len-, napraforgómag vagy földimogyoró. Az azért nem rossz, ugye?
6 (megosztott). Cerbona "fitt" (almás, meggyes - mézzel, kalciummal) (20 g) - 116 pont
- A csomagoláson hirdetett 30%-kal kevesebb cukortartalommal felirat ellenére, a tápértéke információk alapján pont ugyanannyi cukor van benne, mint mézes vagy gluténmentes terméktestvérében. Igaz, ez a termék is tartalmaz mézet.
- Az érzékszervi teszten ez a termék is a középmezőnyt erősítette, nem lógott ki egyik tulajdonságával sem.
- Gyümölcstartalma ~6%.
6 (megosztott). Oat bar áfonyás (First Nice - Lidl) (45 g) - 116 pont
- "Kicsit rágógumi ízű" - volt az egyik kolléga véleménye.
- Az állagára - azaz, hogy mennyire morzsálódik - viszont mindenkitől elismerő pontozást kapott.
- A hagyományos termékeknél ez is ~2x akkora tömegű, cukortartalma is a közpmezőny alsó végén helyezkedik el.
- Gyümölcstartalma ~11%.
6 (megosztott). Nestlé Musli Cherry (meggyes) (35 g) - 116 pont
- Az érzékszervi vizsgálaton átlagos, 7 pontot kapott. Egy kritika merült fel vele szemben, hogy kicsit "fura, cherry rágógumi ízű".
- A címke front részén angol nyelven szerepel a "Natural flavouring" felirat, ami a természetes ízesítésre utal - némiképp ellentmondva a fenti tapasztalatnak.
- A megszokottabb müzliszeleteknél (20 g) nagyobb, 35 g, így egy szelet elfogyasztásával "észrevétlenül" több kalóriát és cukrot fogyasztunk. Cserébe jól néz ki és sok helyen kapható.
- Tartalmaz teljes értékű zabpelyhet, búzát, zabkorpát.
- Gyümölcstartalma ~4%.
5 (megosztott). Meggyes müzliszelet (Spar sajátmárkás) (20 g) - 121 pont
- Szintén az egyik legmagasabb cukortartalmú termék, cserébe sok helyen, kedvező áron beszerezhető.
- Az érzékszervi vizsgálaton a középmezőnyben teljesített.
- Gyümölcstartalma ~7%.
5 (megosztott). Gyümölcsös müzliszelet (Penny) (30 g) - 121 pont
- Valószínűleg széleskörű beszerezhetőségének és kedvező árának köszönheti a Penny terméke a viszonylag előkelő helyét, bár az érzékszervi vizsgálaton sem szerepelt rosszul.
- Cukortartalma sajnos az egyik legmagasabb a vizsgálat termékek körében.
- Gyümölcstartalma ~7,1%.
4. Cerbona piros gyümölcsös - hozzáadott cukor nélkül (20 g) - 125 pont
- A nem biotermékek körében a legalacsonyabb cukortartalmú szelet - ahogy a csomagolásról is kiderül, hozzáadott cukrot nem tartalmaz. Édesítésre maltitolt (cukoralkoholt) használt a gyártó. Érdekes módon kollégáim egy része még így is túl édesnek érezte az ízét.
- Az érzékszervi vizsgálat során a legtöbb kifogás a színével kapcsolatban merült fel - sajnos kicsit erős lett a műmálnaszín.
- Gyümölcstartalma ~11%.
3. Áfonyás-málnás zabszelet (Knusperone - Aldi) (45 g) - 128 pont
- Az érzékszervi tesztelésen jól szerepelt, cukortartalma is viszonylag alacsony.
- Zabszeletként több mint kétszeres méretű a hagyományos müzliszeletekhez viszonyítva, tömör állagú. Biztosan nagyon laktató, ugyanakkor méreténél fogva egy darab kalória- és szénhidráttartalma is relatíve magas.
- Gyümölcstartalma 2,4%.
2. Cerbona meggyes - mézzel (20 g) - 131 pont
- Fontos szempont, hogy a nem bioboltban beszerezhető termékek közül ennek a szeletnek a legmagasabb a rosttartalma.
- Cukortartalma átlagos, azonban ennek egy része mézből származik.
- Gyümölcstartalma ~9,5%.
1. Cerbona Zabszelet, erdei gyümölcsös (50 g) - 143 pont
- Bár az érzékszervi teszten nem szerepelt kiemelkedően, az átlagnál alacsonyabb cukortartalmának, kedvező elérhetőségének, relatív alacsony árának (1 db ugyan 99 volt most a beszerzéskor, cserébe 50 g-os a kiszerelés, ami több, mint a duplája a megszokott szeletek tömegének) köszönhető előkelő helyezése. Semmiben nem szerepelt kiugróan rossz vagy jó pontszámokkal - ez elég volt az első helyhez!
- Gabonaalapja kizárólag zabpehely és zabpehelyliszt - búzalisztet nem tartalmaz.
- Gyümölcstartalma ~2,6%.
Összefoglaló táblázat:
A fenti eredményekből is látszik talán, hogy a müzliszeletek azért nem feltétlenül szuperegészséges választások. Gyakran magas a cukortartalmuk, és ennek megfelelően a szénhidráttartalmuk is, gyümölcsöt jellemzően kis arányban tartalmaznak csak. Gondolom nem árulok el nagy titkot azzal, hogy ha csak az "egészségességet" pontoztuk volna, akkor máshogy nézni ki a sorrend. De erre majd még visszatérünk!
Ez persze nem jelenti azt, hogy alkalmanként nem szerepelhetnének a kiegyensúlyozott étrendben, valóban praktikus, jól csomagolt, kis helyre elpakolható, jól tárolható kalóriaforrások lehetnek utazások, kirándulások során. Előnyük még természetesen a - cikk elején is említett - változatosság és könnyű hozzáférhetőség, a legkisebb boltokban is biztosan találunk 4-5 fajtát legalább. Alkalmanként mehetnek az uzsonnás dobozba is - de inkább nasiként tálaljuk őket, gyümölcsökkel, natúr joghurttal kísérve.
Nézd meg korábbi tesztjeinket is!:
Ezeket olvastad már?
12 bolti májkrémet kóstoltunk végig - ezt a kényes sorrendet...
Sokat gondolkoztunk, mit teszteljünk, a májkrém mellett döntöttünk - 12 bolti fajtát vettünk és ettünk végig, hogy megmondjuk, szerintünk melyik milyen!
Nosalty14 féle ropit teszteltünk - elég szigorú eredmény született
Sós pálcika, sós ropogós, ropi - mindegy, hogy hívjuk, kiirthatatlanul a gyerekkorunk része, és a legtöbben ma is szívesen rágjuk. Most pedig vakteszteltünk 14-et.
NosaltySokan kértétek, most letesztelünk 15 itthon is elérhető tejszínt -...
Ti hogy álltok a tejszínkérdéssel? Használtok főzőtejszínt, vagy maradtok a zsíros habtejszínnél? Néztetek már rá a címkékre? Mi most megtettük!
Nosalty