Biztosan sokunk hallott már arról, hogy a vörösborecet jót tesz a szív egészségének, segíti a fogyást, sőt még a bőrápolásban is alkalmazható. De mit mondanak erre a szakértők?
Mi az a vörösborecet?
A vörösborecetet tulajdonképpen a vörösbor erjesztésével állítják elő. Savanyú ízének köszönhetően a konyhában számos dologra felhasználhatjuk: készíthetünk belőle salátaöntetet, de pácokhoz és szószokhoz is remek. Mivel a vörösborecet – mint minden ecet – ecetsavból áll, kiváló kiegészítője a házi készítésű tisztítószereknek is, mivel elég erős ahhoz, hogy megküzdjön a makacs szennyeződésekkel.
Milyen egészségügyi előnyei vannak?
Először is, pozitív hatást gyakorolhat a vércukorszintre. Kutatások azt mutatják, hogy összefüggés van a vörösborecet fogyasztása és a csökkent éhgyomri vércukorszint között. Az ecetben lévő ecetsav segíthet lelassítani a szénhidrátok emésztését, így a glükóz véráramba történő felszabadulása fokozatosan megy végbe. Ez azt jelenti, hogy ha egy szénhidrátban gazdag étkezésre készülünk, és előtte fogyasztunk egy kevés vörösborecetet, akkor a vércukorszintünk változása nem lesz olyan drasztikus.
A vörösborecetben található antioxidánsokról – nevezetesen a vörös szőlőben található rezveratrolról – úgy gondolják a szakértők, hogy segítik a szív működését.
Egyes tanulmányok szerint, ha rendszeresen fogyasztjuk ezt az alapanyagot, az hosszú távon csökkentheti a vérnyomást és a koleszterinszintet – ezek pedig köztudottan a szívbetegségek kockázati tényezői.
Emellett polifenolokat is tartalmaz, amelyek segíthetnek csökkenteni a szervezetben a vérrögök kialakulásának esélyét. Ennek az összefüggésnek a teljes megértéséhez azonban további kutatásokat kell még végezniük a tudósoknak.
Mi az, amire nem alkalmas?
Míg egyes tanulmányok szerint a vörösborecet segíthet a vércukorszint csökkentésében és a szív egészségének javításában, addig fontos hangsúlyozni, hogy önmagában nem elegendő a szív- és érrendszeri egészség megtartásához. Lehet, hogy része az egészséges táplálkozásnak, de nem helyettesíti a megfelelő életmódbeli változtatásokat és az orvos által felírt gyógyszereket.
Szintén káros mítosz az, hogy képes gyógyítani a rákot. Tény, hogy tartalmaz hasznos antioxidánsokat, például a fent említett polifenolokat, amelyekről egyes tanulmányok kimutatták, hogy csökkentik a rák kockázatát. Ám ez még nem teszi egy megbízható gyógymóddá.
A „méregtelenítés” szót szintén gyakran említik a vörösborecettel kapcsolatban. Ám a szakemberek szerint a szervezetünk saját méregtelenítő rendszerének – amelynek része például a máj és a vese – nincs szüksége kiegészítésre, ha megfelelően működik.
Még több cikk az egészségről: