Kiderült, kit okolunk amiatt, hogy egészségtelenül étkezünk

Annyi egymásnak ellentmondó információt kaptak az emberek az elmúlt negyven évben, hogy fogalmuk sincs, mi az igazság – ez derült ki egy felmérésből, ami az egészségtudatos briteket kérdezte a fogyasztási szokásaikról, és arról, hogy vajon el tudnak-e igazodni az egészségtippek között. Az is kiderült, hogy a legtöbb ember nem magát okolja az egészségtelen étkezés miatt.

Dr. Katrina-Louise Moseley cambridge-i történész szerint az 1980-as évek óta az emberek a szupermarketeket és az élelmiszergyártókat okolják Nagy-Britannia egészségtelen étkezési szokásaiért. A fogyasztók azonban „bűnrészesek” voltak a hosszú távú viselkedési változásokban, proaktívan választották ki, utasították el a kormány, az élelmiszeripar és a média tanácsait, hogy megfeleljenek körülményeiknek, és kielégítsék étvágyukat.

A legtöbben nem magukat okolják az egészségtelen étkezés miatt

A kutató korábbi kérdőíveket nézett át, és megvizsgálta, milyen volt az emberek hozzáállása a különböző étkezési tanácsokhoz az előző évtizedekben. Szerinte például alábecsüljük, hogy a készételágazat milyen kulcsfontosságú szerepet játszott az „egészséges táplálkozással” kapcsolatos ismeretek megfogalmazásában és terjesztésében az 1980-as években.

Néha inkább az élelmiszeripar, és nem a politikusok vagy az orvosok adtak használható, működőképes közegészségügyi tanácsokat az embereknek, ennek ellenére egyre gyakrabban kezdtek úgy tekinteni a nagy élelmiszeripari cégekre, a kormányzatra és a közegészségügyi szakértőkre, dietetikusokra is egyaránt, mint egy, a fogyasztói magatartást manipuláló titokzatos erőre.

Az 1980-1990-es években az embereket a szakzsargon is összezavarta: a „többszörösen telítetlen margarin például éppen egy ilyen megfoghatatlan, furcsa fogalom volt számukra. 1985-ben egy majdnem 1500 fős kutatásból kiderült, hogy az emberek jó része nem tudja, vajon a telített vagy a telítetlen zsír a jó számukra.

Akkor most mi számít egészséges, és mi egészségtelen életmódnak?

A kutatásból az is kiderült, hogy a huszonegyedik század elején az a gondolat, hogy a különböző ételek bizonyos érzéseket válthatnak ki az egyénekben és testükben, változásokat hozott, és például előrevetítette az ételintoleranciák öndiagnózisát.

A kutatás ugyanakkor azt is elfogadja, hogy bizonyos pozitív egészségügyi trendek mégis csak jelentkeztek a 20. század végén. Rámutat viszont arra, hogy a fogyasztók az olyan egyszerűbb, gyors megoldásokat részesítették előnyben, mint a barna kenyérre és a zsírszegény tejre való átállás, ahelyett, hogy átfogóbban átalakították volna az étrendjüket.

Forrásunk volt.


Ezeket a cikkeket is olvasd el!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...