Ha olyan kapszulás kávéfőzőt használsz, amibe műanyag kapszula kell, talán nem teszel túl jót a hormonrendszerednek – legalább is egy 2020-as tanulmány szerint biztosan nem, amely azt találta, hogy a műanyag kapszulák felboríthatják a hormonháztartást. Az nem újdonság, hogy a műanyagokat alkotó vegyületek képesek lehetnek ilyesmire, az viszont csak most kezd összeállni, hogy ez a kávékapszulákra is igaz lehet.
A Current Research In Toxicology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Connecticuti Egyetem kutatócsoportja által megvizsgált kapszulák mindegyike ösztrogénaktivitással bírt:
ez azt jelenti, hogy egyes vegyszerek utánozzák vagy más módon károsan befolyásolják a szervezet természetesen előforduló hormonális folyamatait. Ezzel a hatással korábban már számos egészségügyi problémát hoztak összefüggésbe: megnövelheti a rák kialakulásának kockázatát (különösen a mell, petefészek-, here- és prosztatarák esetében), hozzájárulhat a gyerekek korai kamaszodásához, elhízáshoz, a spermaszám csökkenéséhez, illetve egyes nemi szervek működési zavaraihoz.
Az alapvető probléma itt az, hogy azok, akik műanyag kapszulás kávét isznak, rendszerint minden egyes nap, sokszor napi többször is találkoznak az ösztrogénaktivitással járó vegyületekkel. Ugyanez a probléma a többi műanyaggal, amivel találkozunk a mindennapi életünk során.
Arról megoszlanak a vélemények, hogy mekkora hatása van a kávékapszulákból „kiszökő”, potenciálisan káros vegyületeknek – valószínűleg olyan nagyon nem kell aggódnunk miattuk, de nagyobb mennyiségben, hosszú idő elteltével okozhatnak problémákat.
Ha napi egynél többször iszol műanyag kapszulás kávét, lehet, hogy a biztonság kedvéért érdemes az egyiket főznöd, vagy valamilyen más módszerrel elkészítened.
Napi egy adaggal azonban a jelenlegi kutatási eredmények alapján még nem valószínű, hogy problémáid lesznek.
Még több kávékapszula: