Édes, fűszeres, az elkészítéséhez sem kell Michelin-csillagos séfnek lenni. A téli időszak egyik kedvelt forró itala, amit nemcsak az íze miatt érdemes rendszeresen kortyolgatni. Lássuk, mik napi egy bögre forralt bor jótékony hatásai!
Miért egészséges a forralt bor?
Jót tesz a szívünknek
A vörösborban található resveratrol kutatások szerint csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, így véd az olyan szív- és érrendszeri betegségek ellen, mint a szívinfarktus vagy az érszűkület. Ha kardamom kerül bele, az serkenti a szívizom működését.
Javítja az agyműködést
Egy kutatásban részt vevő alanyok 3 hónapon át kaptak resveratrol kiegészítőt, és megállapították, hogy serkenti az agy vérellátását, aminek hatására javultak a kognitív funkcióik.
Segít megfázás ellen
A borban található antioxidánsok erősítik az immunrendszert, a szegfűszeg és a fahéj segíthetnek légúti betegségek esetén a légutak megtisztításában, a köhögés csillapításában. Ha gyömbérrel készítjük, még erősíthetjük a hatást, hiszen a gyömbértea önmagában is kiváló megfázás elleni ital.
Segíthet fogfájás esetén
A szegfűszegben található eugenol illóolaj helyi érzéstelenítő és fertőtlenítő hatású, így ha bőven teszünk az italunkba, még a fogfájást is enyhítheti.
A forralt borban lévő fahéjról kimutatták, hogy erős gyulladáscsökkentő hatással bír, csökkenti a duzzanatot, és helyreállítja a normál szöveti működést. Torokgyulladás esetén jót tesz, de segíthet az olyan betegségekben is, mint az ízületi gyulladás. A vörösborban és a szegfűszegben található antioxidánsok szintén gyulladáscsökkentők.
Beállítja a biológiai órát
A borban található melatonin támogatja a biológiai óra szabályzását, szóval lefekvés előtt egy pohár bor segíthet az elalvásban.
Forralt bor Jamie Oliver receptje szerint fahéjjal, borssal és szegfűszeggel
Amire szükség lesz:
- 750 ml vörösbor
- 180 ml víz
- 100 g barna cukor
- 15 szem fekete bors
- 15 db szegfűszeg
- 1 fahéjrúd
- 2 ánizsmag
- citromhéj a dekorációhoz
Hogyan készül:
A bort, a vizet, a cukrot, a borsot, a fahéjat és az ánizsmagot tegyük egy edénybe. Cukor helyett mézet is használhatunk, de azt csak akkor tegyük bele, amikor a forralt bor elkészült, és langyosra hűtöttük. Az edényt tegyük a tűzhelyre, és kezdjük el főzni. Addig kell főzni, amíg a bor felforr, és elkezd habzani. Üvegpohárban tálaljuk citromhéjjal és fahéjrúddal.
Szerző: Németh Orsi
Hangolódj a karácsonyra forró italokkal: