Az egész fűszer használatát egyre többen ajánlják az interneten és a szakácskönyvekben is, ez pedig teljesen érthető. Hiszen eredeti formájában sokkal jobban megőrzi az ízét a fűszer, nem veszít erejéből olyan sokat, mint porítva. Persze nem lehet minden recept esetében egész borsokat és fahéjrudakat dobálni a többi hozzávalóhoz, ezért valahogy meg kell találnunk az átváltás mértékét az őrölt és az egész fűszer között.
Miért van különbség?
A legegyszerűbb válasz erre a fahéjrúd. Ha elképzeljük a fűszert, teljesen nyilvánvaló, hogy egy teáskanál őrölt fahéj nem lesz ugyanannyi, mint egy teáskanál egész fahéj. Persze ez egy nagyon extrém példa.
Mondjuk a többi fűszer esetében is ez a helyzet: a borsszemek több helyet elfoglalnak, mint az őrölt bors, ezért nem használhatjuk őket arányosan oda-vissza.
A fűszerek átváltási mennyiségei
Jöjjenek a leggyakrabban használt fűszerek, és a mennyiségek:
- szegfűbors: 1 tk egész = 1 tk őrölt
- fekete bors: 1 tk egész = 1.5 tk őrölt
- kardamom: 12 db egész = 1 tk őrölt
- fahéj: 1 db 4 cm-es rúd = 1 tk őrölt
- koriandermag: 1 tk egész = 1.25 tk őrölt
- köménymag: 1 tk egész = 1.25 tk őrölt
- édesköménymag: 1 tk egész = 1.25 őrölt
- szerecsendió: 0.5 db egész = 1 tk őrölt
- mustármag: 1 tk egész = 1.5 tk őrölt
Mind az őrölt, mind az egész fűszereket tároljuk légmentesen zárható üvegben vagy dobozban. Ugyan az egész fűszerek tovább bírják, ne tegyük ki őket se feleslegesen a levegőnek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Segítség minden konhyai helyzetben: