Fel lehet venni kétszer egymás után ugyanazt az edzőruhát?

Ha te is utálod, hogy folyton jár a mosógép, van egy jó hírünk! Az edzőruhákat nyugodtan felveheted többször egymás után.

Igazán bosszantó tud lenni, hogy a tiszta edzőruhákat alig viseljük, és máris mehet a mosásba újra. De hát nyilván ki kell mosni, hiszen beleizzadunk, összekoszoljuk, hiába csak 1-2 órát volt rajtunk. Ha te is szeretnéd védeni a Földet (és a pénztárcádat) azzal, hogy kevesebbet járatod a mosógépet, most megmutatjuk, hogyan döntsd el, hogy viselhető-e még az edzőruhád, vagy már tényleg itt az ideje egy alapos tisztításnak.

Fel lehet venni kétszer egymás után ugyanazt az edzőruhát?

Rengeteg okot lehet találni arra, hogy miért érdemes ritkábban mosni: a ruhák tovább tartanak, védjük a környezetet, ha nem megy folyton a mosógép, a mosás pedig amúgy is elég drága tud lenni. De mégis hogyan tudjuk eldönteni, hogy mikor kell kimosni valamit?

Sokan bármit is viselnek, rögtön kimossák utána. Nem nézik meg, hogy tényleg koszos-e, vagy esetleg kellemetlen-e az szaga. "Ha felvettem, megy a mosásba” alapon minden a mosógépbe kerül.

Orsola de Castro divattervező Loved Clothes Last című könyvében arról ír, hogy mennyire fontos valóban törődni a ruháinkkal, amibe az is beletartozik, hogy tudjuk, milyen gyakran és hogyan kell mosni őket. “Ha elgondolkozunk a ruhákkal való viszonyunkról, rájövünk, hogy azért hajítjuk be egyszerűen nap végén a mosógépbe őket, mert nem foglalkozunk velük. Én a ruháimmal úgy bánok, mint a hűtőmben lévő ételekkel - próbálom megérteni, hogy mire van szükségük, és milyen kapcsolatban állnak a testemmel. A ruháim a második bőröm” - mondta de Castro a Guardiannek.

Szerinte a ruhákat elég akkor kimosni, amikor már valóban koszosak, vagy kellemetlen a szaguk.

A mosógép kényelmessé tett bennünket, régebben az emberek sokkal ritkábban mostak. A tervező szerint nincs azzal semmi gond, ha valaki többször is felveszi ugyanazt a zoknit, ha csak pár órát viselte, sőt ő a rövid ideig hordott fehérneműt is gyakran csak kézzel öblíti ki. 

Arról, hogy az edzőruhát lehet-e többször viselni de Castro azt mondta:

“A sportruházat szerintem az egyik legnagyobb ellentmondás, ami létezik. Elvileg azért viseljük, hogy jól illeszkedjen ránk és hogy kényelmesen érezzük magunkat a bőrünkben, összhangban legyünk a testünkkel…Mégis elasztánból és poliészterből készülnek ezek a cuccok… folyamatosan műanyagba izzadunk. Én kizárólag pamut edzőruhát viselek, és csak akkor mosom ki, ha nagyon beleizzadtam.”

Bár a divattervező módszerével valószínűleg sokan nem értenek egyet, könnyebb testmozgás után tényleg nem szükséges rögtön kimosni a sportruházatot. Az is nagyon fontos, hogy milyen anyagból készült az adott ruha. Míg az olcsóbb műszálas anyagokon valóban könnyebben elszaporodnak a baktériumok, a merinó gyapjúból készült ruházatok könnyen száradnak, és antibakteriális hatással bírnak. 

Forrásunk volt. 


Még több mozgás:

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...