Több ismétlés vagy nehezebb súlyok? Melyik a hatásosabb izomépítésnél?

Aki éppen az izmainak építésén dolgozik, biztosan elgondolkodott már azon, hogy melyik módszer hatásosabb: az, ha nagyobb súlyokat használ vagy az, ha több ismétlést végez. Most kiderül, melyik mire jó!

Hogy megérthessük, melyik edzéstípus hogyan és miért működik, érdemes megnézni, hogy pontosan mi történik a testünkkel az adott gyakorlatsor közben.

Több ismétlés vagy nehezebb súlyok? Melyik a hatásosabb izomépítésnél?

Kevesebb ismétlésszám, nagyobb súlyok

Mind a nők, mind a férfiak esetében megszokott módszer az izomépítésre a megemelt súlyok növelése. Szélsőséges példa, de az erőemelők és egyes versenyző testépítők általában nagyon alacsony ismétlésszámot (1 és 5 között) társítanak rendkívül nagy súlyokkal (az egyszeri ismétléssel felemelt maximumuk 90-95%-a). Ezzel aktiválják a 2-es típusú, azaz fast-twich izomrostokat. Ezek szerepe kiemelten fontos az erő fejlesztésében, valamint a hipertrófia – az izomnövekedés és az izomsejtek méretének a növekedése – elősegítésében.

Ennek a lehetséges buktatója viszont az, hogy bár a 2-es típusú izomrostok erősebbek, gyorsabban el is fáradnak. Ha pedig emiatt nem eddzük őket kellő ideig, akkor nem járulnak hozzá az izomépítéshez.

Éppen emiatt döntenek többen a mérsékeltebb megközelítés mellett: ennek során 8-12 ismétlést tesznek az egyszeri ismétlés maximumának 70-75%-ával. Ez lehetővé teszi, hogy elengedő súlyt emeljenek fel az erő felépítéséhez, miközben ki tudják tolni az edzés időtartamát is, így az izmok épülése is biztosított.

Több ismétlés, kisebb súlyok

A másik járható út az, ha többször ismétlünk egy mozdulatsort (általában több mint 15 alkalommal), de ezt csak az egyszeri ismétlési maximum 50-60%-ával tudjuk megtenni. Ez a súly nem elég ahhoz, hogy választ váltson ki a 2-es típusú izomrostokból, viszont aktiválja az 1-es típusúakat, azaz a slow-twich rostokat. Ezeknek kétségtelenül kevesebb az erejük, mint a másik fajtának, de sokkal lassabban fáradnak el.

Ez tehát azt jelenti, hogy ha így edzünk, akkor is erősödünk, csak egy kicsit másképpen: az izmaink ellenállóképességét növeljük. A hosszabb edzésekkel pedig alapvetően több kalóriát égethetünk el, ami segíti a zsírégetést és azt, hogy a testünk tónusosabb legyen.

A legjobb módszer tehát, amit követhetünk, hogy keverjük a két edzéstípust. Így az izmaink is épülhetnek és a szálkásodás is beindulhat, hogy jobban kirajzolódjanak azok a bizonyos izmok!

Forrásunk volt.


Még több mozgás:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...