A svéd Karolinska Institutet és a Koppenhágai Egyetem egy új, közös tanulmányban azt vizsgálta, hogy az anyagcsere – és ezáltal a zsírégetés – szempontjából a nap mely szakában a leghatásosabb a testedzés.
Az egerekkel végzett kutatás arra mutatott rá, hogy a nap korai szakaszában végzett mozgás fokozza a leginkább a zsíranyagcserét.
A szakértői csapat szerint a különböző napszakokban gyakorolt fizikai aktivitás különböző módokon hathat a szervezetre, mivel a testünkben lezajló biológiai folyamatok mind összefüggnek a sejtek cirkadián-ritmusával. A kutatók az egerek zsírszövetét tanulmányozták, miután azok testmozgást végeztek a nap különböző pontjain – megfeleltetve azokat az emberek által végzett reggeli és esti edzéseknek. Ezután a zsíranyagcsere különböző markereit tanulmányozták, és elemezték, hogy az „edzés” után mely gének voltak aktívak a zsírszövetben.
Ezek alapján Juleen R. Zierath, a Karolinska Institutet Molekuláris Orvostudományi és Sebészeti Osztályának, valamint Élettani és Farmakológiai Osztályának professzora elmondta:
Az eredményeink azt sugallják, hogy a késő reggeli edzés hatékonyabb lehet az anyagcsere és a zsírégetés felgyorsítása szempontjából, így ezáltal hasznosak lehetnek a túlsúlyos emberek számára.
Hozzátette: „Úgy tűnik, hogy a megfelelő időzítés fontos a test energiaegyensúlya és a testmozgás egészségügyi előnyeinek jobb kihasználása szempontjából, de további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megbízható következtetéseket vonjunk le az eredmények relevanciájáról az emberekre vonatkozóan.”
Még több hasznos cikk a sportolásról: