Így regenerálódj egy kiadós edzés után

Rengeteget hallhatunk a testmozgás fontosságáról, arról viszont már kevesebb szó esik, hogy az edzés utáni regenerálódás is legalább ugyanilyen fontos – különösen, ha a szokottnál keményebben dolgoztunk.

Biztosan mindannyiunkkal előfordult már, hogy egy intenzív túra vagy egy kiadós edzés után másnap alig tudtunk megmozdulni. Ez alapvetően nem egy „normális” jelenség, inkább azt jelenti, hogy nem tettük meg a szükséges gyakorlatokat az edzés után. A jó hír, hogy még pótolhatjuk – nézzük, mit tehetünk!

Így regenerálódj egy kiadós edzés után

Aktív helyreállítás

Nincs egyetlen módja a gyógyulásnak, egyéni preferenciáktól, edzéstípusoktól és adottságoktól függően mindenkinél más válhat be. De az egyik megoldás lehet az aktív regenerálódás, ami jelenthet például egy kis sétát. Itt nem kell egy hatalmas távra vagy nagy kihívásra gondolni, elég, ha mérsékelt intenzitáson húsz percet sétálunk a környéken, miközben a kedvenc podcastunkat hallgatjuk. A lényeg, hogy mozgassuk meg a testünket, de ne erőltessük meg magunkat.

Szintén az aktív felépülés módja az, ha végzünk valamilyen teljesen más mozgást: egy hosszú, intenzív futást követő napon végezzünk gyengéd jógagyakorlatokat.

Nyújtás, nyújtás, nyújtás

A nyújtás a regenerálódás egyik legjobb módja. Ne feledjük: az egész testre kiterjedően végezhetünk nyújtást, ha jólesik, de fontos, hogy azokra a területekre összpontosítsunk, amelyeken a legkeményebben dolgoztunk az edzésen. Emellett alkalmazhatunk speciális eszközöket, például masszázsgörgőket, hengereket és nyújtópántokat is.

Lépjünk azonnal!

Ne feledjük: a felépülés nem csak azokon a napokon megy végbe, amikor nem sportolunk. A folyamat valójában azonnal elkezdődik, amint abbahagyjuk az edzést, így egyáltalán nem mindegy, mit csinálunk közvetlenül utána. Így fontos, hogy megfelelő tápanyagokat – fehérjéket és egészséges, komplex szénhidrátokat – vigyünk be edzés után, illetve hogy megfelelő mennyiségű vizet fogyasszunk. De még az is számít, hogy mennyit és milyen minőségben alszunk a mozgás után.

Közvetlenül az edzés után már érdemes időt szánni a nyújtásra, arra, hogy egy kicsit lazítsunk – például légzésszabályozással –, így a test gyorsabban fog regenerálódni. Ez egyben azt is jelenti, hogy másnap sokkal könnyebb lesz kikelni az ágyból, nem kínoznak majd minket az edzést követő tünetek.

Forrásunk volt.


Még többet olvashatsz az edzésről itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...