Így regenerálódj egy kiadós edzés után

Rengeteget hallhatunk a testmozgás fontosságáról, arról viszont már kevesebb szó esik, hogy az edzés utáni regenerálódás is legalább ugyanilyen fontos – különösen, ha a szokottnál keményebben dolgoztunk.

Biztosan mindannyiunkkal előfordult már, hogy egy intenzív túra vagy egy kiadós edzés után másnap alig tudtunk megmozdulni. Ez alapvetően nem egy „normális” jelenség, inkább azt jelenti, hogy nem tettük meg a szükséges gyakorlatokat az edzés után. A jó hír, hogy még pótolhatjuk – nézzük, mit tehetünk!

Így regenerálódj egy kiadós edzés után

Aktív helyreállítás

Nincs egyetlen módja a gyógyulásnak, egyéni preferenciáktól, edzéstípusoktól és adottságoktól függően mindenkinél más válhat be. De az egyik megoldás lehet az aktív regenerálódás, ami jelenthet például egy kis sétát. Itt nem kell egy hatalmas távra vagy nagy kihívásra gondolni, elég, ha mérsékelt intenzitáson húsz percet sétálunk a környéken, miközben a kedvenc podcastunkat hallgatjuk. A lényeg, hogy mozgassuk meg a testünket, de ne erőltessük meg magunkat.

Szintén az aktív felépülés módja az, ha végzünk valamilyen teljesen más mozgást: egy hosszú, intenzív futást követő napon végezzünk gyengéd jógagyakorlatokat.

Nyújtás, nyújtás, nyújtás

A nyújtás a regenerálódás egyik legjobb módja. Ne feledjük: az egész testre kiterjedően végezhetünk nyújtást, ha jólesik, de fontos, hogy azokra a területekre összpontosítsunk, amelyeken a legkeményebben dolgoztunk az edzésen. Emellett alkalmazhatunk speciális eszközöket, például masszázsgörgőket, hengereket és nyújtópántokat is.

Lépjünk azonnal!

Ne feledjük: a felépülés nem csak azokon a napokon megy végbe, amikor nem sportolunk. A folyamat valójában azonnal elkezdődik, amint abbahagyjuk az edzést, így egyáltalán nem mindegy, mit csinálunk közvetlenül utána. Így fontos, hogy megfelelő tápanyagokat – fehérjéket és egészséges, komplex szénhidrátokat – vigyünk be edzés után, illetve hogy megfelelő mennyiségű vizet fogyasszunk. De még az is számít, hogy mennyit és milyen minőségben alszunk a mozgás után.

Közvetlenül az edzés után már érdemes időt szánni a nyújtásra, arra, hogy egy kicsit lazítsunk – például légzésszabályozással –, így a test gyorsabban fog regenerálódni. Ez egyben azt is jelenti, hogy másnap sokkal könnyebb lesz kikelni az ágyból, nem kínoznak majd minket az edzést követő tünetek.

Forrásunk volt.


Még többet olvashatsz az edzésről itt:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...